czytanie dziecku książek
fot. pexels.com

Czy warto czytać dziecku książki? Od razu odpowiadamy, że tak! Czytanie książek przynosi tak wiele wspaniałych korzyści, że trudno by było je wszystkie wymienić. Wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i jego więź z rodzicami. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się ile dobrego przynosi dziecku czytanie książek!

„Przez odpowiednią literaturę kształtuje się smak przyszłego czytelnika, a właśnie chęć korzystania z książek jest miarą powodzenia w nauce i w życiu dorosłym” – jan brzechwa

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

20 minut dziennie, codziennie – to absolutne minimum, które powinnaś poświęcić na czytanie dziecku książki. Czytając dziecku książkę dajemy mu swój czas, uwagę, pełne zaangażowanie i miłość, co znacznie wpływa na więź na linii rodzic-dziecko. Czytanie jest bezcenną inwestycją w przyszłość dziecka. Czy wiesz ile dobrego przynosi dziecku?

dlaczego warto czytać dziecku książki
fot. pexels.com

Kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Nie można wskazać momentu, który byłby odpowiedni na rozpoczęcie czytania książek dziecku – ta czynność ma tak wiele zalet, że najlepiej zacząć to robić jak najszybciej. Niektórzy psychologowie są zdania, że można czytać dziecku, kiedy jest jeszcze w łonie matki. Dziecko w łonie matki odbiera dźwięki z otoczenia, przyzwyczaja się do głosu matki, a w trzecim trymestrze ma już całkiem dobrze rozwinięty słuch. Kiedy czytasz książkę niemowlęciu, ono oczywiście nic nie rozumie, ale liczy się to, że jesteś przy nim, poświęcasz mu czas i uwagę, tym samym budujesz między wami silną więź.

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

1. Budowanie więzi 

Czytając dziecku codziennie książki budujesz między wami silną więź, co jest niezmiernie ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Spędzasz czas z dzieckiem, poświęcasz mu czas, uwagę, zaangażowanie i miłość, a ono to czuje. Zrób z tego rutynę, piękny wieczorny moment, w którym możecie być tu i teraz – razem.

2. Rozwijanie wyobraźni

Czytanie książek rozwija wyobraźnię dziecka. Nie ma innej czynności, która wymaga używania wyobraźni tak jak w przypadku czytania. Słuchanie historii zmusza dziecko do myślenia obrazem, wyobrażania sobie bohaterów, opisów i sytuacji, analizowania.

3. Bogacenie słownictwa

Walor edukacyjny również jest bardzo istotny. Dziecko słuchając ulubionej bajki z łatwością przyswaja nowe słowa, a tym samym bogaci się jego zasób słownictwa.

4. Poprawia pamięć

Kiedy kolejny raz dziecko prosi Cię o przeczytanie mu jego ulubionej książki, nie irytuj się, tylko zrób to. Nawet jeśli męczy Cię czytanie dziesiąty raz „Przygód małego króliczka”. W którymś momencie dziecko będzie znało całą historię na pamięć. Z każdą nową zapamiętaną informacją jego pamięć się rozwija.

5. Poprawia koncentrację

Słuchanie czytanej historii wymaga skupienia, dzięki temu dziecko uczy się koncentracji.

6. Uczy empatii i wrażliwości

Dziecko uczy się empatii i wrażliwości. Historie jego ulubionych bohaterów pomagają mu dostrzegać i rozumieć uczucia innych osób. Co więcej, pomaga zauważać nieprawidłowe zachowania w swoim otoczeniu. Wiele bajek opowiada historie, w których bohater na początku doświadcza nieprzyjemnych sytuacji. W związku z tym dziecko będzie mu współczuło, co wpłynie na rozwój empatii i wrażliwości.

7. Zapewnia rozrywkę

Czytanie książek jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu. W związku z tym czytając dziecku zapewniasz mu rozrywkę, która przede wszystkim uczy i rozwija.

8. Stymuluje rozwój mózgu 

Otaczanie mową od wczesnego dzieciństwa wiąże się z lepszym przyswajaniem wiedzy. Po pierwsze – im więcej nowych informacji dostarczysz dziecku, tym więcej rzeczy będzie rozumiało. Po drugie – będzie dobrze radziło sobie z innymi informacjami w przyszłości.

9. Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

czy warto czytać dziecku
fot. pexels.com

Dziecko dowiaduje się wielu nowych rzeczy z czytanych książek. Jeżeli będziesz regularnie czytała dziecku książki, to czytanie będzie mu się kojarzyło z czymś przyjemnym, dlatego bardziej prawdopodobne jest, że sam będzie czytał książki w przyszłości.

10. Dobre wzorce

Czytanie książek daje dziecku nowe wzorce osobowe oraz wskazówki jak postępować w nieznanych dotąd sytuacjach. Dziecko zwykle najchętniej utożsamia się z pozytywnymi bohaterami, co bardzo pozytywnie wpływa na kształtowanie jego moralności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here