kosmetyki naturalne
fot. pexels.com

Kosmetyki naturalne coraz bardziej zyskują na popularności. Czy zawdzięczają to obecnej modzie na produkty ekologiczne, czy rzeczywiście mogą przynieść nam wiele wspaniałych korzyści? Odpowiadamy!

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to kosmetyki, które nie zawierają szkodliwych i sztucznych substancji, takich jak: barwniki, silikony, agresywne substancje myjące, np. SLS i SLES i wiele innych. Zamiast tego posiadają prosty i zdrowy skład, zawierający w zdecydowanej większości substancje pochodzenia naturalnego. Dodatkowo uczulają zdecydowanie rzadziej niż inne kosmetyki. Obecnie prawie każda popularna i szanowana marka kosmetyczna wyprodukowała już swoją linię produktów naturalnych. 
Niestety jednak nie wszystkie kosmetyki określane przez producentów jako naturalne rzeczywiście takimi są. Jak to sprawdzić?

Na co warto zwrócić uwagę kupując kosmetyki naturalne?

Tak jak pisaliśmy wyżej – niektóre kosmetyki naturalne są nimi tylko z nazwy. Jak zatem rozpoznać które kosmetyki są naprawdę wartościowe i naturalne? Przedstawiamy kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania produktów naturalnych.

1. Przede wszystkim uważnie czytaj skład

Produkty naturalne powinny mieć prosty i krótki skład. Zasadniczo, wbrew pozorom, im skład jest krótszy i im mniej produkt zawiera dodatkowych (nie naturalnych) substancji, tym jest dla nas zdrowszy. Niektóre substancje dodatkowe są jednak potrzebne do wyprodukowania kosmetyku, przedłużenia jego trwałości, otrzymania odpowiedniej konsystencji czy zamaskowania nieprzyjemnego zapachu naturalnych składników. Najważniejsze jest jednak, żeby lista dodatkowych substancji nie była dłuższa niż lista naturalnych składników. 

2. Zwróć uwagę na certyfikaty

Należy również zwrócić uwagę na certyfikaty jakie posiada produkt. Jakie certyfikaty mogą posiadać kosmetyki naturalne?

  • Certyfikat ECOCERT – produkt otrzymuje go, kiedy udział surowców naturalnych wynosi co najmniej 95%.
  • Certyfikat BDIH – gwarantuje, że produkt kosmetyczny jest czysto biologiczny i przyjazny dla skóry. Dodatkowo jest przyjazny także dla środowiska.
  • Certyfikat NaTrue – potwierdza, że składniki  zawarte w kosmetyku są naturalne. Posiada trzy poziomy definiowania produktów: jedna gwiazdka (oznacza prawdziwie naturalne kosmetyki, spełniające wszystkie wymagane kryteria), dwie gwiazdki (co najmniej 70% naturalnych składników pochodzenia roślinnego), trzy gwiazdki (prawdziwie ekologiczne produkty).
  • Certyfikat cruelty-free (wolne od okrucieństwa) – oznacza, że produkt nie był testowany na zwierzętach.

3. Spójrz na cenę

Niestety naturalne produkty zazwyczaj mają wyższą cenę niż te zawierające sztuczne substancje, ponieważ ich składniki są droższe. Nie jest tak jednak zawsze – istnieją produkty naturalne, które są tanie, a także uniwersalne i mogą być stosowane przez cała rodzinę – na przykład naturalne mydła, takie jak mydło szare, mydło Aleppo czy mydło siarkowe.

kosmetyki naturalne korzyści
fot. pexels.com

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować?

W odpowiedzi na pytanie tytułowe przedstawiamy wam kilka wspaniałych korzyści wynikających ze stosowania naturalnej pielęgnacji.

1. Zdecydowanie rzadziej uczulają 

Produkty zawierające w zdecydowanej większości składniki naturalne uczulają znacznie rzadziej niż te zawierające sztuczne substancje. W związku z tym większość naturalnych produktów jest całkowicie bezpieczna dla alergików.

2. Produkty naturalne nie podrażniają

Naturalne produkty kosmetyczne zazwyczaj są delikatne i łagodne dla skóry, nie podrażniają jej, w związku z czym są bezpieczne dla osób posiadających skórę wrażliwą.

3. Wspaniały wpływ na kondycję skóry

Produkty naturalne nie zawierają sztucznych i szkodliwych dla naszego ciała substancji. Doskonale odżywiają i pielęgnują skórę, nie naruszając jej stanu w żaden niepożądany sposób. Efekty wynikające ze stosowania kosmetyków naturalnych są rzeczywiste i trwałe, nie złudne i chwilowe, tak jak w przypadku innych kosmetyków, np. tych zawierających silikony.

dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne
fot. pexels.com

4. Kosmetyki naturalne są ekologiczne

Niedawno pisaliśmy o stylu życia zero waste oraz o tym jak samemu wyprodukować domowe środki czystości. Kosmetyki naturalne również są częścią tego stylu życia. Coraz częściej firmy produkujące naturalne kosmetyki stosują sposób pakowania w stylu zero waste – czyli wybierają opakowania tworzone z surowców wtórnych. Ponadto produkty naturalne nie zawierają żadnych szkodliwych dla środowiska substancji. W efekcie stosowanie naturalnej pielęgnacji wpłynie pozytywnie nie tylko na stan naszej skóry, ale również na środowisko. 

5. Przyjazne dla zwierząt 

W zdecydowanej większości naturalne produkty kosmetyczne są wegańskie oraz cruelty-free, co oznacza, że nie zawierają żadnych części pochodzących od zwierząt ani nie są na nich testowane. Dlatego wybierając tego rodzaju produkty kosmetyczne oszczędzasz cierpienia zwierzętom. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here