zero waste
fot. pexels.com

Żyjemy w czasach, w których rządzi konsumpcjonizm. Kupujemy wiele niepotrzebnych produktów, bez większego namysłu zużywamy, wyrzucamy. Niestety niektóre zachowania, z pozoru nieszkodliwe, mogą w końcu doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Poznaj zero waste i zatroszcz się o naszą planetę!

Czym jest zero waste?

Zero waste to styl życia polegający na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów.

Definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance brzmi:

„Zero Waste używane zamiennie jako no waste, to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

Zero waste – zasada 6R

Styl życia no waste z założenia musi opierać się na zasadzie 6R, czyli zbiorze kilku zasad:

  1. Refuse – odmawiaj
  2. Reduce – ograniczaj
  3. Reuse – wykorzystaj ponownie
  4. Repair – naprawiaj
  5. Recycle – recyklinguj
  6. Rot – kompostuj

Jak należy interpretować zasadę 6R?

1. Odmawiaj (refuse)

less waste
fot. pexels.com

Pierwsza zasada mówi o tym, że należy nauczyć się odmawiać. Oznacza to, że rynek dopasowuje się do konsumenta, a więc do nas. Jako przykład podam, że jeżeli będziemy kupować dany produkt na wagę, zamiast w opakowaniach, to w rezultacie producent będzie zmuszony ograniczyć ilość pakowanego produktu. Nie musisz godzić się na wszystko co jest Ci oferowane. „Podać reklamówkę?”, „Nie, dziękuję”. Naucz się odmawiać.

2. Ograniczaj (reduce)

Druga zasada mówi o tym, że należy ograniczać ilość swoich dóbr. Dokładniej chodzi o to, żeby kupować tylko to, co naprawdę jest nam potrzebne. Dodatkowo, jeśli posiadasz rzeczy których od dłuższego czasu (rok i więcej) nie używasz, to chyba odpowiedni czas, żeby się z nimi rozstać – oczywiście nie wyrzucić, ale sprzedać bądź oddać komuś, kto ich rzeczywiście potrzebuje.

3. Reuse (wykorzystaj ponownie)

Trzecia zasada mówi o tym, że należy ponownie wykorzystywać to, co już się posiada. Znajdź nowe zastosowanie starym produktom. Jeżeli jest to niemożliwe – oddaj produkty komuś, kto wykorzysta je ponownie.

4. Repair (naprawiaj)

co to jest zero waste
fot. pexels.com

Czwarta zasada mówi o tym, że należy naprawiać zamiast wyrzucać. 

5. Recycle (recyklinguj)

Piąta zasada mówi o tym, że należy segregować i poddawać odpady procesowi recyklingu.

6. Rot (kompostuj)

Szósta zasada mówi o tym, że należy kompostować odpady. Kompost to rewelacyjny naturalny nawóz do kwiatów. Jest szczególnie przydatny, kiedy posiada się własny ogródek.

Jakie przynosi korzyści Tobie i planecie styl życia no waste?

  • Nie wydajesz pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, dlatego oszczędzasz.
  • Zwalniasz przestrzeń w mieszkaniu.
  • Pomagasz wyeliminować uwalnianie szkodliwych substancji do ziemi, wody i powietrza, które są zagrożeniem dla zdrowia ludzi, zwierząt i całej planety.

Jak sprzątać w stylu zero waste?

Rynek oferuje nam ogromny wybór chemii domowej, jednak należy zwrócić uwagę na to, że większość z tych produktów jest pakowana w plastikowe opakowania. W rezultacie generujemy mnóstwo zużytych, plastikowych opakowań. Co więcej, chemia domowa zawiera wiele szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji. Zatem jak sprzątać, rezygnując z kupowania chemii? Stwórz ją samodzielnie w domu! Niemal wszystkie środki czystości można stworzyć bardzo prosto, z pomocą tanich i popularnych substancji. Przepisy znajdziesz tutaj: Domowe środki czystości.

Jak zacząć życie zero waste? 

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć zmianę stylu życia na no waste, jest zmiana nawyków. Jeżeli ten temat Cię zainteresował, to zapraszamy do kolejnego artykułu, z którego dowiesz się jakie nawyki warto wprowadzić, żeby zacząć życie w stylu zero waste: Nawyki zero waste – wprowadź je w życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here