Samopoczucie kobiety po porodzie – czyli kilka faktów o połogu i zakrzepicy

Połóg to okres pierwszych 6 tygodni po porodzie. W tym czasie cofają się wszelkie zmiany, jakie zaszły w ciele kobiety podczas ciąży. Wiele mam mówi o połogu, jako o najtrudniejszym etapie wczesnego macierzyństwa. I nie bez powodu. Okres ten wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, bardzo często towarzyszy mu uczucie fizycznego i psychicznego wyczerpania. Wzrasta też ryzyko infekcji oraz… zakrzepicy. Co jeszcze warto wiedzieć o połogu?

Połóg, czyli miesiączka trwająca 6 tygodni?

W zasadzie zaraz po porodzie macica kobiety zaczyna się obkurczać i oczyszczać. Towarzyszy temu krwawienie, które fachowo nazywa się odchodami połogowymi. Początkowo jest ono bardziej obfite niż krwawienie miesiączkowe, jednak z każdym kolejnym tygodniem słabnie, przyjmując brązowe zabarwienie, by w końcu w okolicach  5-6 tygodnia zupełnie zniknąć.

Ból brzucha

Ból brzucha podczas połogu wynika ze zwijania się macicy. Połóg to przecież czas, w którym narząd ten powraca do swojego pierwotnego rozmiaru. Bezpośrednio po porodzie macica waży ok. 1000 g, czyli 1 kg. Po upływie 6 tygodni już tylko ok. 50-70 g [1]. Najsilniejsze bóle brzucha kobieta odczuwa zazwyczaj podczas karmienia piersią. Dlaczego? Ponieważ podczas tej czynności w jej organizmie wydziela się oksytocyna – hormon wywołujący skurcze macicy. Boleć może również blizna pooperacyjna, jeśli poród odbył się drogą cesarskiego cięcia.

Ból, zaczerwienienie i opuchlizna nóg

Ból nóg ich zaczerwienienie i obrzmienie to objawy mogące sugerować zakrzepicę. Już w czasie ciąży kobieta obarczona jest większym ryzykiem wystąpienia tej choroby (jej organizm przygotowuje się do porodu poprzez zwiększenie krzepliwości krwi). Wraz z zakończeniem ciąży ryzyko to jednak nie maleje. Obecność ran po porodzie (w okolicy krocza czy też brzucha po cesarskim cięciu), nagłe obniżenie objętości krwi i zmiany hormonalne – to wszystko powoduje, że kobiety w połogu są szczególnie narażone na zakrzepicę. A już zwłaszcza te posiadające genetyczną skłonność do tworzenia się zakrzepów – trombofilię wrodzoną. Dla bezpieczeństwa warto więc najlepiej jeszcze przed ciążą wykonać badanie genetyczne na jej obecność. Tym bardziej, że zarówno trombofilia wrodzona, jak i zakrzepica mogą nie dawać żadnych widocznych objawów. Zakrzepica w zaledwie 1/3 przypadków daje o sobie znać. Trombofilia wrodzona przebiega natomiast zupełnie bezobjawowo.

Ból piersi spowodowany nawałem pokarmu

Nawał pokarmu, czyli wzmożona produkcja mleka, ma miejsce zwykle w okolicach 3-5 doby po porodzie. Wypełnione pokarmem piersi mogą boleć, stać się napięte i obrzmiałe. Sposobem na pozbycie się tego nieprzyjemnego uczucia jest regularne przystawianie dziecka do piersi, ewentualnie używanie laktatora, który pomoże odciągnąć nadmiar pokarmu.

Huśtawki nastrojów

Połóg to czas ogromnych zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Wszystkie hormony, które do tej pory odpowiadały za utrzymanie ciąży, po porodzie zaczynają obniżać swój poziom. Do tego dochodzi jeszcze zmęczenie spowodowane nieustanną opieką nad maleństwem. W trakcie połogu kobieta może więc odczuwać smutek i przygnębienie, być bardziej płaczliwa i rozdrażniona. Stan ten, określany często jako „Baby Blues”, mija zwykle po kilku –kilkunastu dniach. Jeśli nie ustąpi, może to oznaczać, że kobieta cierpi na depresję poporodową, która wymaga już pilnej konsultacji z lekarzem oraz późniejszego leczenia.

Źródła:

[1] W. Pschyrembel, J. Dudenhausen, Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, 2009, s. 378.

Autor www.badaniaprenatalne.pl

Podziel się