Nakrywasz wózek pieluszką? Narażasz swoje dziecko na…

Nakrywanie wózka ze śpiącym maluchem,  pieluszką tetrową to dla nas rodziców chleb powszedni. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego co tak naprawdę robimy i jakie ryzyko stwarzamy? Wydaje nam się, że chronimy naszego maluszka przed upałem a tym czasem narażamy go na tak zwany pieluszkowy udar cieplny. Co to konkretnie jest?

Kiedy wakacyjne słońce podczas spaceru na świeżym powietrzu zbyt mocno zagląda do wózka, a my boimy się o zdrowie naszego maluszka popełniamy często jeden z większych błędów. Wydaje nam się, że jeśli przykryjemy wózek pieluszką zapewnimy dziecku ochronę przed UV i gorącem. Czy rzeczywiście jest to odpowiedni sposób na radzenie sobie z upałami?

Na oko pieluszka z cieniutkiego materiału wydaje się jedynie chronić nasze dziecko przed słońcem, zapewniając mu cień. Jednak w rzeczywistości zamienia budkę wózka w termos, blokując cyrkulację powietrza. W środku wózka robi się cieplej niż na zewnątrz!

Dziennikarze szwedzkiego dziennika ”Svenska Dagbladet” dokonali eksperymentalnego pomiaru mikroklimatu w wózku – pod pieluszką i bez niej. Nakrycie wózka pieluchą spowodowało wzrost temperatury wewnątrz komory z dzieckiem do 34 st. C, zaś bez pieluchy wynosiła ona 22 st. C. Kiedy dodamy do tego większą wilgotność powietrza oraz zmniejszenie stężenia tlenu to możemy mówić o tzw. pieluszkowym udarze cieplnym.

– Nakrycie wózka pieluchą to działanie o tyle niebezpieczne, że powoduje nie tylko gorsze samopoczucie malucha: gorąca, czerwona, sucha skóra, niepokój etc., ale także może wywołać gorsze objawy jak np.: przyspieszony puls, letarg, szybki, płytki oddech, wymioty a nawet utratę przytomności – ostrzega dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra z łódzkiej kliniki Medevac.

Jeśli nie pieluszka to co?

Jeśli termometr pokazuje więcej niż 20 st. C ubierz dziecko w lekką, luźną odzież.  Dobrze żeby podczas spaceru maluch przebywał jak najwięcej w cieniu.Podawaj dziecku więcej płynów, a jeśli jest karmione wyłącznie mlekiem mamy, należy częściej przystawiać je do piersi.

Źródło: edziecko.pl

Podziel się