Dzień Dziecka Utraconego – już 15 października

Dzień Dziecka Utraconego obchodzi się na świecie już od 30 lat – w USA został ustanowiony w 1988 roku. Tego dnia wszystkie oczy zwrócone są ku przedwcześnie zmarłym dzieciom, ich rodzinom i bliskim. To nie tylko moment pamięci i refleksji, ale też okazja by wesprzeć osieroconych rodziców, okazać im swoje zrozumienie i porozmawiać o problemach z jakimi na co dzień się borykają.

Dlaczego 15 października? Data nie jest przypadkowa…

Książkowo ciąża rozpoczęta 1 stycznia kończy się właśnie tego dnia, dlatego 15 października ma znaczenie symboliczne. W Polsce dzień ten jest dla osieroconych rodziców szczególny już od 2004 roku.

Na świecie jednak święto ustanowiono wcześniej, bo w roku 1988 – z inicjatywy Robyn Bear, która aż 6 razy zmagała się z poronieniem. W tej trudnej dla niej sytuacji spotkała się z nierozumieniem, brakiem wsparcia i wieloma barierami, dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problemy osieroconych rodziców. Tak powstał Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych, w Polsce obchodzony właśnie jako Dzień Dziecka Utraconego.

Dzień Dziecka Utraconego – cały świat zwraca oczy ku najmłodszym

Z roku na rok Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest coraz szerzej, dzięki czemu większa grupa rodziców ma szansę na rozmowę, spotkanie czy uzyskanie wsparcia. Organizuje się specjalne nabożeństwa, spotkania, grupy wsparcia, wykłady oraz akcje informacyjne i wydarzenia na portalach społecznościowych.

Symbolem dzieci utraconych jest różowo-niebieska wstążeczka, dlatego dodatkowo wiele osób decyduje się na przypięcie jej tego dnia do ubrania solidaryzując się z osieroconymi rodzicami.

Poronienie i śmierć dziecka – wciąż temat tabu?

W Dniu Dziecka Utraconego osieroceni rodzice mogą nie tylko podzielić się swoim doświadczeniem z innymi osobami w podobnej sytuacji, ale też zwrócić uwagę na problemy i bariery, z jakimi na co dzień się spotykają.

Poronienie i przedwczesna śmierć dziecka to niestety wciąż tematy, o których wcale nie mówi się dużo. Rodzice po stracie spotykają się więc z niezrozumieniem, brakiem wsparcia czy wręcz bagatelizowaniem ich problemów. Takie słowa jak „jeszcze będziesz mieć dziecko” wcale nie pocieszają, wręcz bolą bardzo mocno.

Wciąż rzadko zwraca się też uwagę na prawa rodziców po poronieniu – wiele osób w tej sytuacji nie ma więc świadomości, że mogą z nich skorzystać. Chodzi o możliwość pochowania dziecka, rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejścia na urlop macierzyński (56 dni) i odebrania zasiłku pogrzebowego. Dzień Dziecka Utraconego to doskonały moment, by o nich przypomnieć.

autor: www.poronilam.pl

 

Podziel się