Szare mydło jest znane od kilkudziesięciu lat. Nasze babcie używały go do mycia ciała, włosów, twarzy, prania, a także do porządków domowych. Obecnie zapomnieliśmy o poczciwym szarym mydle na rzecz kolorowych i pachnących mydełek, ale czy słusznie? Poznaj cudowne właściwości i zastosowanie szarego mydła.
Czym jest szare mydło?
Szare mydło ma długą historię. Przez nasze babcie i prababcie było używane dosłownie do wszystkiego – zarówno do mycia rąk, ciała i włosów, jak i do prania czy mycia podłóg. Zaczęło być produkowane w 1918 roku pod nazwą Biały Jeleń. Nazwa ta funkcjonuje do dziś, jednak dzisiaj to mydło, podobnie jak inne popularne szare mydła, tak naprawdę nim nie jest. Nazywa się je szarymi, ponieważ nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Prawdziwe szare mydło jest mydłem potasowym, a większość mydeł, które dzisiaj są sprzedawane jako mydła szare są w rzeczywistości mydłami sodowymi. Jak rozpoznać prawdziwe mydło potasowe? Najprościej zrobić to po składzie, o którym poniżej.
Jak wygląda szare mydło?
Nie wygląda szczególnie zachęcająco, ponieważ ma postać pożółkłej kostki. Tradycyjne mydło potasowe ma ciemniejszą barwę niż powszechne dziś mydła sodowe.
Z czego składa się szare mydło?
Prawdziwe szare mydło składa się z soli potasowych, kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. W jego składzie nie ma żadnych substancji sztucznych, barwników czy aromatów. Z tego powodu idealnie sprawdzi się dla alergików i posiadaczów skóry wrażliwej, ze skłonnościami do podrażnień i stanów zapalnych.
Szare mydło – Właściwości
Żeby poznać właściwości szarego mydła, przyjrzyjmy się działaniu jego poszczególnych składników.
Sól potasowa łagodzi stany zapalne, podrażnienia, swędzenie, działa przeciwobrzękowo, zmniejsza łuszczenie, przywraca sprężystość skóry.
Gliceryna wygładza, nawilża i regeneruje skórę, a także chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem.
Kwasy karboksylowe złuszczają martwy naskórek, wspomagają regenerację skóry, stymulują produkcję nowego kolagenu oraz elastyny, usuwają niedoskonałości takie jak przebarwienia, działają przeciwbakteryjnie.
Kwas cytrynowy rozjaśniania przebarwienia różnego pochodzenia.
Natomiast chlorek sodu oczyszcza skórę z toksyn i dzięki temu znacznie poprawia jej kondycję.
Szare mydło – Zastosowanie
Mycie twarzy szarym mydłem pozwala utrzymać cerę w dobrej kondycji, oczyszcza ją i pomaga pozbyć się niedoskonałości, takich jak wypryski. Podobnie jest, jeśli myjesz szarym mydłem ręce i całe ciało. Poza podstawowym zastosowaniem szare mydło posiada wiele innych mniej typowych zastosowań. Przedstawimy Ci kilka z nich.
Szampon
Mimo że współcześnie drogeryjne półki niemal uginają się pod ciężarem różnych produktów do mycia i pielęgnacji włosów, warto docenić sposób naszych babć i wypróbować szarego mydła jako szamponu do włosów. Mycie włosów szarym mydłem jest doskonałą opcją dla osób, które borykają się z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Co więcej, szare mydło dobrze oczyszcza włosy z wszelkich zanieczyszczeń oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry głowy. Jednak stosowanie mydła szarego jako szamponu ma też swoje minusy. Nie zaleca się go używać w tym celu częściej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ może mocno przesuszać włosy. Dodatkowo po umyciu włosów najlepiej nałożyć na nie maskę lub odżywkę nawilżającą.
Płyn do higieny intymnej
Świetnie sprawdzi się zamiast płynu do higieny intymnej, ponieważ doskonale odświeża, nie podrażnia i przywraca właściwe pH. Dodatkowo działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie, przez co zapobiega infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.
Trądzik
Wspomaga leczenie trądziku, dzięki swoim antybakteryjnym i wysuszającym właściwościom. W związku z tym jeżeli masz problem z trądzikiem, myj miejsca dotknięte zmianami szarym mydłem.
Cera tłusta
Działa normalizująco, pomaga pozbyć się nadmiaru łoju i redukuje jego wydzielanie.
Grzybica stóp i paznokci
Pomaga w walce z grzybicą stóp i paznokci, dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym.
Czyszczenie pędzli i gąbeczek
Mydło to doskonale czyści pędzle i gąbeczki do makijażu, o czym więcej przeczytasz tutaj: Jak myć pędzle i gąbeczki do makijażu?