jak pozbyć się rozstępów?
fot. pexels.com

Rozstępy w ciąży są bardzo powszechnym problemem. Szacuje się, że rozstępów doświadcza około 90% przyszłych mam. Jak im zapobiegać, i jak się ich pozbyć, jeśli już się pojawiły? Poznaj nasze wskazówki!

Czym są rozstępy?

Rozstępy to równoległe wrzecionowate pasma pojawiające się powierzchni skóry. Na początku objawiają się w kolorze fioletowo-czerwonym, jednak z czasem przybierają postać białych blizn. 

Dlaczego w czasie ciąży pojawiają się rozstępy?

W czasie ciąży nasza skóra mierzy się z wieloma wyzwaniami. Rosnące w brzuchu dziecko i przybywające w szybkim tempie dodatkowe kilogramy bardzo obciążają naszą skórę. Skóra musi być w ciągłym ruchu, rozszerza się i kurczy na przemian, w konsekwencji włókna kolagenowe po prostu pękają z powodu zbyt szybkiego rozciągania się brzucha. Wprawdzie naskórek nie zostaje uszkodzony, ale powstają w nim ubytki w postaci rozstępów.

W którym miesiącu ciąży pojawiają się rozstępy?

rozstępy w ciąży
fot. pexels.com

Pierwsze widoczne rozstępy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 6 a 7 miesiącem ciąży. Początkowo mają postać fioletowo-czerwonych pasm. Rozstępy mogą pojawić się jednak znacznie wcześniej, szczególnie u tych przyszłych mam, które stosują nieodpowiednią dietę oraz nie dbają o prawidłową pielęgnację skóry. 

Jak zapobiegać rozstępom?

Jeśli nie chcemy zmagać się z tym niezbyt atrakcyjnym i estetycznym efektem ciąży, powinnyśmy zacząć stosować odpowiednią pielęgnację od razu po ujrzeniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Niestety w tym przypadku najważniejsza jest regularność. Możesz starać się zapobiec rozstępom, stosując się do poniższych wskazówek.

1. Dostarczaj organizmowi witaminę C

Suplementacja witaminy C stymuluje nadbudowę włókien kolagenowych, a tak jak pisaliśmy wyżej, rozstępy powstają w wyniku pękania bądź uszkodzenia dokładnie tych włókien. 

2. Nawilżaj swoją skórę

Regularne i konsekwentne nawilżanie skóry jest ważne na każdym etapie życia. Nieodpowiednio nawilżona skóra wpływa bardzo negatywnie na stan naszych stóp, ust czy cery. Dobrze nawilżona skóra będzie bardziej odporna na powstawanie rozstępów.

3. Używaj kremów i olejków na rozstępy

jak uniknąć rozstępów w ciąży?
fot. pexels.com

W aptece znajdziesz wiele kremów i olejków dla kobiet w ciąży, które mają zapobiegać tworzeniu się rozstępów. Wybierz jeden lub kilka takich produktów i wcieraj je w skórę każdego dnia, przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj o czym pisaliśmy wcześniej – najważniejsza jest systematyczność. 
Zwracaj również uwagę na skład kosmetyków, których używasz. Unikaj produktów z dodatkiem kwasów AHA, kofeiny, kamfory, kwasu salicylowego i silikony – mogą one zaszkodzić dziecku.

4. Regularna gimnastyka

Jeśli nie ma do tego żadnych przeciwskazań zdrowotnych, to ciężarna kobieta powinna dbać o sprawność fizyczną. Regularne ćwiczenia, takie jak pływanie, spacery, gimnastyka czy joga, poprawiają krążenie krwi, a także korzystnie wpływają na elastyczność skóry, tym samym pomagają zapobiegać tworzeniu się rozstępów. 

Jak pozbyć się rozstępów?

Tutaj odpowiedź jest trudniejsza. Nie oszukujmy się, rozstępy po ciąży zazwyczaj zostają z nami na zawsze. Dlatego najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja ciała przez cały czas przed ciążą i stosowanie się do powyższych porad przez cały okres trwania ciąży. Jeśli jednak coś poszło nie tak i nie udało Ci się uniknąć rozstępów, przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc Ci się ich pozbyć albo przynajmniej sprawić, że będą mniej widoczne.

1. Nakładaj na rozstępy oliwę z oliwek 

Smarowanie i masowanie rozstępów oliwą z oliwek może przynieść niesamowite efekty. Oliwa z oliwek zawiera duże ilości witaminy E, która jest również nazywana witaminą młodości i urody. Natłuszcza, nawilża i wygładza skórę. Zamiast oliwy z oliwek można użyć oliwki dla dzieci.

2. Stosuj peelingi do ciała 

Peeling na rozstępy zadziała tylko wtedy, kiedy będzie stosowany systematycznie i konsekwentnie. Najlepiej stosować go 2-3 razy w tygodniu. Rozmaite peelingi można kupić w drogeriach, jednak można je również wykonać samemu w domu. Najpopularniejszym domowym peelingiem na rozstępy jest peeling kawowy z dodatkiem cynamonu. Przepis na niego znajdziesz w punkcie 3 tego artykułu: Domowy peeling do twarzy? Poznaj przepisy!

3. Używaj produktów na rozstępy

Tak samo jak w przypadku zapobieganiu rozstępom – używaj kremów i olejków na rozstępy. Takie produkty niekoniecznie usuną rozstępy, ale na pewno w mniejszym bądź większym stopniu ograniczą ich widoczność. Pamiętaj, żeby nakładać produkt regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, aż osiągniesz pożądane efekty.

Pokochaj je!

rozstępy po ciąży
fot. pexels.com

Pokochaj siebie i swoje rozstępy. Możesz próbować z nimi walczyć, ale pamiętaj, że one są częścią Ciebie i w żaden sposób nie czynią Cię gorszą. Każda z nas posiada niedoskonałości, rozstępy czy blizny. Nie ma w tym nic złego. Nie pozwól, żeby rozstępy stały się Twoim kompleksem! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here