Lodowe zabawy

Zima jest świetną okazją do zabaw z lodem. Nawet jeśli pogoda nie sprzyja i temperatura utrzymuje się powyżej zera – wtedy możemy skorzystać z pomocy zamrażarki.

Propozycja pierwsza:

Do miseczki nalewamy wody, a następnie wrzucamy do niej kilka drobiazgów. Miseczkę wystawiamy na balkon na całą noc lub umieszczamy na jakiś czas w zamrażarce.
Gdy woda zamarznie, wyjmujemy bryłę lodu z miseczki.
Do zabawy dokładamy: wodę o różnej temperaturze, łyżeczki, pędzelek, miseczkę z solą.
W ten sposób zabawa staje się eksperymentem pokazującym, jak roztapia się lód w przypadku: polania zimną i ciepłą wodą, posypania solą, smarowania pędzelkiem maczanym w ciepłej wodzie.

 lodowe1

Celem jest oczywiście uwolnienie z bryły lodu wszystkich przedmiotów.
Nie należy tylko przesadzić z ilością lodu – zabawa mogłaby się zawczasu znudzić.

Propozycja druga:

Przygotowujemy kolorową wodę. Możemy to zrobić, dodając do niej barwników spożywczych, lub namaczając kawałki kolorowej bibułki.
Wodę zamrażamy w foremkach do lodu. Powstałe kolorowe kostki dajemy dziecku do zabawy, najlepiej z łyżeczką i ciepłą wodą.
W tej zabawie możemy zrobić obrazek: kostki układamy na chłonnym podłożu, np. wacikach lub chusteczkach higienicznych i zostawiamy do roztopienia a następnie wyschnięcia.

lodowe2

Propozycja trzecia: 

Napełniamy balonik kulkami hydrożelowymi. Potem nalewamy do balonika wody, nakładając go na kran.

lodowe3

Balonik potrzebuje sporo czasu spędzonego w ujemnej temperaturze. Po dokładnym zamrożeniu dziurawimy balonik i zdejmujemy go z lodu. Otrzymujemy okrągłą bryłę z kolorowymi kulkami w środku. Z taką zabawą można przenieść się na dwór. Szczególnie, jeśli użyjemy kilku baloników i do każdego dodamy barwnika – lodowe kule będą kolorowe i zabawa nimi na śniegu może przynieść ciekawe efekty.
Zamiast baloników możemy użyć pojemników o różnych kształtach – wtedy powstaną nam kolorowe lodowe klocki, z których będzie można układać budowle na śniegu.

Zamrozić można prawie wszystko. W różnych kształtach i kolorach. A roztapiający się lód, który zamienia się w wodę do ciapania, chyba żadnemu  dziecku szybko się nie znudzi.

mamamili          

www.mamamili.blogspot.com

Podziel się