picie drożdży efekty
fot. pexels.com

Picie drożdży jest praktykowane od lat przez osoby zmagające się z problemami skóry i włosów. Drożdże to jednokomórkowe grzyby, rozmnażające się poprzez pączkowanie. Nie brzmi to szczególnie zachęcająco, a jednak są one źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Czy warto pić drożdże? Jakie efekty daje kuracja drożdżowa? Przeczytaj!

Jakie składniki odżywcze zawierają drożdże?

Picie drożdży to znany od wieków sposób na piękne włosy i gładką cerę. Te niepozorne kostki używane do różnego rodzaju wypieków są źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin.

Drożdże zawierają:

  • witaminy z grupy B, które wzmacniają włosy i dbają o odpowiednią kondycję Twojej cery
  • składniki mineralne, takie jak:
    -selen i miedź, które wzmacniają włosy, paznokcie i skórę, a także działają przeciwstarzeniowo
    -chrom, magnez, żelazo, fosfor, które dbają o kondycję włosów
    -cynk, który stymuluje wzrost włosów
  • cenne aminokwasy

Wszystko to sprawia, że regularne picie drożdży wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Ponadto drożdże są bardzo tanie, przez co zyskamy pożądane efekty bez dużego wkładu finansowego. Nie dziwi więc popularność tego zabiegu.

Picie drożdży – wpływ na włosy

picie drożdży na włosy
fot. pexels.com

Zmagasz się z wypadaniem i osłabieniem włosów? Z pomocą przychodzą drożdże! Kuracja drożdżowa może wpłynąć bardzo korzystnie na kondycję Twoich włosów. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości biotyny i witamin z grupy B. Jakie efekty dla włosów przynosi picie drożdży?

  • zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów
  • ogranicza wypadanie włosów
  • stymuluje wzrost włosów
  • przeciwdziała starzeniu się włosów

Przeczytaj również: Jak mieć piękne i zdrowe włosy?

Picie drożdży – wpływ na cerę

Drożdże nie tylko wpływają korzystnie na kondycję włosów, ale pomogą ci również uporać się przesuszoną i zmęczoną skórą twarzy. Picie drożdży powoduje lepsze dotlenienie skóry i poprawia jej koloryt. Dodatkowo opóźnia procesy starzenia się, dzięki czemu pozwala dłużej utrzymać jędrność i gładkość skóry. Ponadto witaminy z grupy B zmniejszają wydzielanie sebum, więc drożdże mogą pomóc również w walce z trądzikiem!

Przeczytaj również: Jak dbać o cerę, żeby była piękna i zdrowa?

Picie drożdży – wpływ na paznokcie

przepis na napój drożdżowy
fot. pexels.com

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że na kuracji drożdżowej zyskują również paznokcie. Przy regularnym piciu drożdży paznokcie staną się zdecydowanie mocniejsze, dzięki czemu nie będą się łamać i rozdwajać. Wszystko to dzięki dużej zawartości składników mineralnych, takich jak selen i miedź.

Przeczytaj również: Jak mieć piękne i zdrowe paznokcie?

Picie drożdży – wady

Picie drożdży, jak większość podobnych kuracji, ma również swoje wady. Mianowicie napój drożdżowy ma zdecydowanie niezbyt przyjemny smak. Uważam, że pijąc drożdże regularnie można się do niego przyzwyczaić. Jeśli jednak smak jest dla Ciebie bardzo uciążliwy, to możesz dodać do napoju drożdżowego polepszacze smaku, o czym poniżej, w przepisie. Kolejną wadą jest to, że po wypiciu źle przygotowanego napoju drożdżowego mogą wystąpić zaburzenia pracy układu pokarmowego. Dlatego zaleca się pić drożdże na ciepło. Nie zaleca się spożywania drożdży osobom uczulonym na grzyby, cierpiącym na drożdżycę oraz schorzenia tarczycy (ze względu na zawartość jodu w drożdżach), oraz cierpiącym na choroby zapalne jelit.

Jak przygotować napój drożdżowy?

Składniki:

  • drożdże – 1/3 kostki
  • gorąca woda – 150 ml

Wykonanie:

1/3 kostki drożdży rozdrobnić w szklance, a następnie zalać 150 ml wrzącej wody. Zalanie wrzątkiem jest konieczne, ponieważ drożdże spożyte na surowo mogą wywołać niepożądane dolegliwości zdrowotne. Następnie mieszankę należy wypić. Jeżeli smak napoju jest dla Ciebie wyjątkowo nieznośny, możesz dodać do niego miód, mleko albo cukier. Dodatek cukru zmniejsza jednak zawartość składników odżywczych, dlatego lepiej użyć mleka bądź miodu, a najlepiej wypić bez żadnych dodatków.
Napój należy spożywać codziennie, a cała kuracja powinna trwać od miesiąca do trzech miesięcy, w zależności od tego, na ile zauważalne będą efekty po miesiącu.

Stosujesz lub stosowałaś kurację drożdżową? Podziel się z nami efektami w komentarzu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here