second-hand
fot. pexels.com

Odzież używana ma coraz więcej zwolenników. W ostatnich latach robienie zakupów w tzw. lumpeksach staje się coraz popularniejsze. Zwiększa się świadomość społeczeństwa i to co kiedyś było wstydem jest teraz powodem do dumy. Dlaczego warto kupować w lumpeksach?

Odzież używana – dlaczego warto ją kupować?

1. Niska cena

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że wiele osób nie stać na drogie ubrania. Ponadto niektórzy, nawet jeśli ich stać, nie lubią wydawać dużo pieniędzy na odzież i wolą skorzystać z tańszych opcji. Skrajnie niska cena odzieży używanej, czasem wynosząca zaledwie złotówkę, jest pierwszym powodem dla którego warto zajrzeć do second-handu.

2. Niepowtarzalne okazje

Zdarza się tak, że pośród wielu staromodnych i zmechaconych ubrań znajdujących się na wieszakach w lumpeksie, nagle natrafiasz na oryginalną „perełkę”. W ten sposób za ubranie, które w normalnej cenie kosztuje kilkaset złotych, zapłacisz kilkanaście złotych. Czy to nie wspaniała okazja? Uwierz, że nie jest to rzadkością, a podobne sytuacje zdarzają się wielu osobom. Dodatkowo sama satysfakcja, którą odczujesz po trafieniu na taką okazję, jest warta zajrzenia do lumpeksu i poszperania w ubraniach.

odzież używana
fot. pexels.com

3. Nie przepłacasz

Nie jest tajemnicą, że większość najbardziej pożądanych i popularnych marek ponosi o wiele niższe koszty produkcji, niż wskazuje na to niemała cena, którą płacimy za ich ubrania. Czy wiesz, że wyprodukowanie koszulki, za którą płacisz 100 zł, prawdopodobnie kosztuje kilka złotych? „W czasach, kiedy ubrania zamawiało się jeszcze u krawców, klienci potrafili odróżnić kaszmir od zwykłej wełny. Dziś nie tylko nie potrafią, lecz nawet o to nie pytają. Ciuch jest warte tyle, ile metka, którą do niego doszyto.” – „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo” Marek Rabij.

4. Nie wspierasz taniej siły roboczej wielkich marek

Do produkcji ubrań nierzadko wykorzystuje się tanią siłę roboczą. Jak pisał Tomek Michniewicz w swojej kontrowersyjnej książce „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi na świecie”: „Bluzka, za którą szwaczka zarobiła pięćdziesiąt centów, a jej pracodawca dolara, nagle wydaje się warta trzysta złotych”

5. Zero waste/less waste – ekologia

Kupowanie używanych ubrań jest bardzo ekologiczne, o czym pisaliśmy tutaj: Nawyki zero waste – wprowadź je w życie! 
Dzięki kupowaniu odzieży używanej dajemy starym, niepotrzebnym ubraniom nowe życie, a tym samym generujemy mniejszą ilość odpadów i oszczędzamy pieniądze.

6. Przerabianie ubrań (DIY) 

dlaczego warto kupować w lumpeksach
fot. pexels.com

Istnieje bardzo dużo sposobów, dzięki którym możemy przerobić stare i niepotrzebne ubrania i tym samym dać im nowe życie. Jeżeli jesteś fanką przerabiania ubrań, to do tego celu najlepiej sprawdzą się ubrania ze sklepu z odzieżą używaną. W końcu można je kupić za kilka złotych, a czasami nawet zaledwie za okrągłą złotówkę.

6. Używane nie oznacza zniszczone

W lumpeksach nie znajdziesz tylko ubrań staromodnych i zniszczonych. Odzież używana również może być w naprawdę bardzo dobrym, a czasami wręcz idealnym, stanie.

7. Dobrej jakości materiał za grosze

Jeżeli myślisz, że w sklepach z odzieżą używaną znajdziesz tylko ubrania wykonane ze złej jakości materiałów, to zdecydowanie jesteś w błędzie. Bardzo często można trafić na dobre materiały, na przykład koszulki z 100% bawełny, bądź lnu, który jest bardzo przyjaznym materiałem dla naszej skóry, za zaledwie kilka złotych. Jeśli dobrze poszukasz, to z czasem możesz w ten sposób ograniczyć ilość rzeczy z poliestru znajdujących się w Twojej szafie do 0.

8. Zdobycie akcesoriów DIY

Dodatkowo sklep z odzieżą używaną jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do zdobycia surowców DIY, takich jak wszelkiego rodzaju koraliki, guziki, cekiny, wstążki, sznurki itd. Wszystko to można odpruć z kupionych za grosze ubrań i wykorzystać ponownie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here