fot. pexels.com

W ostatnim artykule wyjaśnialiśmy czym jest styl życia zero waste. Nawyki to pierwsza rzecz, od której powinniśmy zacząć, chcąc zmienić styl życia na zero waste. Poznaj nawyki, które warto wprowadzić w życie!

Nawyki zero waste – wprowadź je w życie!

1. Materiałowa torba na zakupy

nawyki zero waste
fot. pexels.com

To sposób ograniczania ilości odpadów, o którym mówi się najwięcej, a jednak na codzień mało kto o nim pamięta. Przyznaj, czy nie zdarzyło Ci się, mimo posiadania wielorazowej torby, zapomnieć jej przy wyjściu do sklepu? Warto nosić taką torbę zawsze przy sobie, najlepiej w torebce.

2. Wielorazowe płatki kosmetyczne

Jeżeli posiadasz niepotrzebne bawełniane ubranie, możesz wyciąć z niego wielorazowe płatki kosmetyczne. Pamiętaj tylko, żeby po każdym użyciu dokładnie go wyczyścić.

3. Kupuj ubrania w sklepach z odzieżą używaną

Kupowanie ubrań w sklepach z odzieżą używaną jest bardzo ekologiczne. Ten nawyk pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy, a dodatkowo nadamy niepotrzebnym ubraniom nowe życie. O tym dlaczego jeszcze warto kupować odzież używaną, pisaliśmy tutaj: Odzież używana – dlaczego warto ją kupować?

4. Kubek termiczny lub termos

Zamiast kupować napoje w plastikowych butelkach, noś wszędzie ze sobą przygotowany wcześniej napój w kubku termicznym. Dzięki temu znacznie zmniejszysz generowanie przez siebie odpadów w postaci plastiku.

5. Wybieraj mydło w kostce, zamiast w płynie

ekologiczne nawyki
fot. pexels.com

Tak samo jak wyżej, pozwoli to ograniczyć ilość wyrzucanego plastiku. Co więcej, naturalne mydła w kostkach, takie jak mydło Aleppo, mydło szare czy mydło siarkowe, są zdrowsze niż drogeryjne mydła w płynie. Warto zainteresować się naturalnymi mydłami, możesz w ten sposób zadbać jednocześnie o siebie i o środowisko.

6. Kubeczek menstruacyjny 

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla środowiska – nie produkujesz dodatkowych odpadów. Co więcej, kubeczek menstruacyjny jest korzystnym rozwiązaniem również dla naszego zdrowia. Przede wszystkim jednak jest to rozwiązanie bardzo komfortowe.

7. Produkty spożywcze nie w plastikowych opakowaniach

Staraj się ograniczyć do absolutnego minimum kupowanie produktów spożywczych w plastikowych opakowaniach. Jeżeli nie masz możliwości zakupu produktów typu kasza, orzechy czy mąka na wagę, staraj się wybierać, najczęściej jak tylko to możliwe, produkty w papierowych, zamiast plastikowych opakowaniach.

8. Olejki do demakijażu

Wyżej pisaliśmy o tym, że można samemu stworzyć wielorazowe płatki kosmetyczne. Jednak można także całkowicie z nich zrezygnować, używając do zmywania makijażu olejków do demakijażu. Do zmycia z twarzy olejku z resztami makijażu wystarczy ciepła woda.

9. Kosmetyki w szklanych opakowaniach

Kupuj produkty kosmetyczne wyłącznie w szklanych opakowaniach – butelkach, słoiczkach. Unikaj produktów pakowanych w plastikowe opakowania.

10. Ścierki domowej roboty

Zamiast kupować ścierki i ręczniki służące do sprzątania, możesz zrobić je samemu ze starych, niepotrzebnych ręczników i prześcieradeł. W ten sposób nadasz starym rzeczom nowe zastosowanie, a tym samym zaoszczędzisz pieniądze i zmniejszysz ilość generowanych odpadów.

11. Chemia domowej roboty

Zamiast kupować chemię, zazwyczaj pakowaną w plastikowe opakowania i zawierającą bardzo szkodliwe substancje dla ludzi i środowiska, stwórz własną chemię w domu. Jak sprzątać w duchu zero waste? Przepisy znajdziesz tutaj: Domowe środki czystości.

12. Dokładnie segreguj śmieci

Uważnie segreguj śmieci. Obok pojemników na plastiki, papier i szkło postaw osobny pojemnik na trudne odpady, takie jak: baterie czy zużyte żarówki. Absolutnie nie wrzucaj ich do pojemników z odpadami zmieszanymi. Staraj się, aby do tych pojemników trafiało naprawdę jak najmniej śmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here