Problemy stóp zdarzają się bardzo często, ponieważ stopy są szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy, podrażnienia i choroby. Jakie są najczęstsze problemy stóp i jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami? Poznaj nasze wskazówki.
Problemy stóp
Stopy codziennie mierzą się z wieloma wyzwaniami i problemami. Nieodpowiednie obuwie, nieodpowiednie skarpetki, zbyt intensywny tryb życia, niewłaściwa pielęgnacja – to wszystko może stanowić duże zagrożenie dla kondycji naszych stóp. O tym jak zapobiegać problemom ze stopami, poprzez odpowiednią pielęgnację, przeczytasz tutaj: Jak dbać o stopy, żeby były piękne i zdrowe? Natomiast z tego poradnika dowiesz się co zrobić, jeśli Twoje stopy już znajdują się w niezadowalającym stanie.
Najczęstsze problemy stóp
Jakie są najczęstsze problemy stóp oraz jak je pokonać domowymi sposobami?
1. Przesuszona skóra stóp
Przesuszona skóra stóp jest bardzo częstym, jak nie najczęstszym problemem. Spowodowane jest to zazwyczaj niewystarczającym nawilżeniem skóry stóp. Zbyt sucha skóra ma tendencje do bardzo szybkiego rogowacenia, więc aby temu zapobiec, należy jak najszybciej zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Po kąpieli dokładnie wmasuj w stopy krem intensywnie nawilżający. Należy powtarzać tę czynność codziennie.
Suchość skóry może być również objawem chorób związanych z układem krążenia.
2. Zrogowaciała skóra stóp
Jak pisaliśmy wyżej, przesuszona skóra szybko ulega stwardnieniu, innymi słowy rogowaceniu. Przyczyną tego stanu mogą być zbyt ciepłe skarpetki i obuwie, wzmagające działanie gruczołów potowych oraz niewystarczające nawilżenie skóry stóp. Żeby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, należy najpierw go dokładnie zetrzeć. Nie należy jednak robić tego zbyt mocno i długo, ponieważ możemy zrobić sobie krzywdę w postaci skaleczeń. Do ścierania naskórka najlepiej użyć drobnoziarnistej tarki. Dobrze jest również stosować peelingi, jednak sam peeling może nie wystarczyć w pozbyciu się stwardniałego naskórka. Po usunięciu naskórka należy regularnie nawilżać stopy odpowiednimi kremami. Można stosować również domowe kąpiele zmiękczające skórę stóp. Przeczytasz o nich tutaj: Domowe zabiegi na stopy.

3. Pękające pięty
Skóra na piętach charakteryzuje się niemal dwukrotnie większą grubością niż pozostałe części ciała. Z tego powodu tworzy się na nich grubsza warstwa zrogowaciałego naskórka, niż na innych częściach stopy. Warstwa ta może zacząć pękać. Powodów tego może być wiele, na przykład długie stanie na twardym podłożu, które wyjątkowo mocno obciąża stopy. Pękanie pięt jest szczególnie niebezpiecznym problemem, ponieważ pęknięcia mogą się pogłębiać i tworzyć otwarte rany, które mogą zacząć krwawić, co niesie za sobą ryzyko narażenia na działanie bakterii. Jak zatem pozbyć się problemu pękających pięt? Należy przede wszystkim, jak to w przypadku zrogowaciałego naskórka, zetrzeć go. Nie powinno się używać do tego pumeksu, tylko drobnoziarnistej tarki. Naskórek należy usuwać delikatnie i z wyczuciem, żeby nie pogłębić pęknięć. Na popękane pięty najlepiej działa czysta witamina A. Dobrze przed snem, po umyciu stóp i starciu tarką, delikatnie wmasować w nie krople witaminy A, a następnie posmarować stopy tłustym kremem i założyć na to bawełniane skarpetki. Najlepiej powtarzać tę czynność codziennie, aż do osiągniecia pożądanych efektów. Później należy już stosować regularną, delikatniejszą pielęgnację stóp, o której pisaliśmy tutaj.
4. Wrastające paznokcie
Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe obcinanie. Przyczyną tego problemu mogą być także wrodzone skłonności, nieodpowiednie obuwie, niepoprawne wycinanie skórek, zbyt długie palce i deformacje stóp. Niezależnie od przyczyny wrastające paznokcie są niebezpieczne i kiedy dochodzi do pęknięcia skóry pod paznokciem, są one narażone na infekcje. Istnieją domowe sposoby na pokonanie tego problemu, jednak można je stosować tylko wtedy, kiedy w okolicy paznokcia nie pojawił się stan zapalny. W innym przypadku należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Pierwszym z domowych sposobów jest moczenie paznokci w soli kuchennej lub szarym mydle. Do miski z ciepłą wodą dodajemy kilka łyżek soli kuchennej lub szare mydło i moczymy w tym stopy przez około 20 minut. Kolejnym domowym sposobem jest odmrożenie i wycięcie wrastającego paznokcia. Metoda ta polega na przyłożeniu lodu do miejsca wrastania na około 3 minuty, a następnie wycięciu kawałka paznokcia za pomocą odpowiednio odkażonych narzędzi.
5. Nadmierna potliwość stóp

Nadpotliwość stóp to częsta dolegliwość, ponieważ podeszwy naszych stóp są miejscami szczególnie podatnymi na wydzielanie się potu. Przyczyną nadpotliwości stóp może być niewłaściwa dieta, problemy o podłożu psychicznym oraz burza hormonalna spowodowana na przykład okresem dojrzewania. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim należy nosić przewiewne obuwie, stworzone z naturalnych materiałów oraz bawełniane skarpetki. Pomocne będzie także wspomniane wyżej moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli i dokładne osuszanie przestrzeni między palcami. Dodatkowo spożywanie szałwii lekarskiej oraz skrzypu polnego zmniejsza wydzielanie potu w całym organizmie.
6. Odciski
Odciski powstają w wyniku długiego ucisku na dany obszar stopy, np. po kilkugodzinnym noszeniu butów na wysokim obcasie lub innych źle dopasowanych butów. Żeby unikać powstawania odcisków należy przede wszystkim nosić dobrze dobrane obuwie. Jak pozbyć się odcisków? Można użyć do tego preperatów (głównie maści) oraz plastrów na odciski dostępnych w aptece.