ekologiczne nawyki
fot. pexels.com

Mydło Aleppo jest znane od prawie czterech tysięcy lat, a za wynalazców tego produktu uznawani są Fenicjanie. Nazwa kosmetyku pochodzi od nazwy Syryjskiej miejscowości, w której było ono produkowane. Poznaj cudowne właściwości i zastosowanie tego mydła!

Czym jest mydło Aleppo?

Produkcja mydła Aleppo sięga prawie czterech tysięcy lat. Przez wielu lat było znane tylko Syryjczykom, ogromnym międzynarodowym zainteresowaniem cieszy już od kilku do kilkunastu lat, jednak w Polsce wciąż jest mało znane. Prawdopodobnie ludzie, którzy pracowali przy produkcji mydeł w Aleppo, dziś już tego nie robią, ponieważ sytuacja w Syrii jest bardzo zła. Część przeniosła produkcję do innych miejsc. Oznacza to, że prawdziwe mydła Aleppo w tej chwili nie powstają, a to co możemy kupić prawdopodobnie pochodzi z zapasów hurtowych. Mydło Aleppo powstaje w oparciu o wielowiekową, niezmienną przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturę, a jego produkcja trwa aż rok. Możemy je spotkać także pod innymi nazwami, takimi jak: „Mydło Laurowe”, „Alep’, „Mydło Syryjskie” czy „Mydło Arabski Ghar”.

Z czego składa się mydło Aleppo?

Mydło Aleppo jest mydłem naturalnym. Jego skład od lat pozostaje niezmienny. Jest to połączenie oleju laurowego, oliwy z oliwek oraz ługu sodowego z soli morskiej, który ma pełnić w tym składzie funkcję pieniącą. Przede wszystkim nie zawiera żadnych sztucznych substancji. 

Jak wygląda mydło Aleppo?

Mydło Aleppo zdecydowanie nie przypomina wyglądem kolorowych i pięknie pachnących mydeł z drogerii. Ma ono postać kostki, która jest jasnobrązowa na zewnątrz, a ciemnozielona wewnątrz, o delikatnym zapachu oliwek. 

mydło aleppo właściwości
fot. pexels.com

Mydło Aleppo – właściwości

Żeby poznać właściwości mydła Aleppo, przyjrzyjmy się jakie działanie mają jego poszczególne składniki.
Olej laurowy wykazuje przede wszystkim silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. W związku z tym pomaga w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik bądź wszelkiego rodzaju niedoskonałości skóry, które raz na jakiś czas dotykają każdego z nas. Co więcej, olej laurowy stosowany na skórę twarzy lub ciała – zmiękcza ją, łagodzi i koi, działa oczyszczająco, ściągająco i tonizująco. Jak więc można zauważyć przynosi naszej skórze ogromne korzyści. Dodatkowo jest on silnym specyfikiem regenerującym, tak więc może wspomóc nas w walce z poważniejszymi problemami skórnymi, stanami zapalnymi oraz wspomóc gojenie się ran. Ponadto olej laurowy zmniejsza bóle stawów i napięcie mięśni.
Z kolei oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D oraz K. Dzięki zawartości tych witamin, regeneruje skórę i stymuluje ją do odnowy, opóźnia procesy starzenia się skóry. Dodatkowo tworzy na skórze warstwę ochronną, która chroni przed utratą nawilżenia, a także, podobnie jak olej laurowy, pełni funkcję łagodzącą i kojącą.

Jakie stężenie oleju laurowego wybrać?

Zastosowanie mydła Aleppo zależy od stężenia oleju laurowego. 

  • 0% – myje bardzo delikatne oraz delikatnie nawilża.
  • 5% – podobnie jak wyżej, jednak działanie jest lekko silniejsze, ale nadal delikatne i bezpieczne.
  • 12% – delikatne działanie antyseptyczne.
  • 20% – silniejsze działanie antybakteryjne, grzybobójcze, a także przeciwświądowe (polecane dla osób z AZS).
  • 40% – silnie działające mydło, do którego warto się przyzwyczaić, zaczynając od stosowania mniejszych stężeń oleju laurowego.
  • 70% – bardzo silnie ściągające i odkażające.
mydło aleppo zastosowanie
fot. pexels.com

Mydło Aleppo – zastosowanie  

Codzienne stosowanie mydła Aleppo do mycia twarzy pomaga utrzymać cerę w dobrej kondycji i pozbyć się niedoskonałości, takich jak wypryski. Natomiast codzienne stosowanie go do mycia ciała i rąk podobnie pomaga utrzymać skórę w zdrowej i dobrej kondycji, a także wzmacnia jej barierę ochronną, która chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do regularnego mycia twarzy, rąk i ciała zaleca się stosować stężenie oleju laurowego do 20%, maksymalnie do 40%. Poza tym podstawowym zastosowaniem mydło Aleppo posiada wiele innych, nietypowych zastosowań. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Do mycia dzieci i niemowląt (stężenie 20% lub mniejsze)

Mydło Aleppo w stężeniu nie większym niż 20% jest całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry dzieci i niemowląt.

Jako pianka do golenia (stężenie 40% lub mniejsze)

Mydło Aleppo bardzo dobrze sprawdzi się zamiast pianki do golenia, ponieważ działa antybakteryjnie i nie podrażnia. Co więcej, działa zmiękczająco na skórę. Mydło należy spienić, następnie powstałą pianę nałożyć na skórę i golić tak samo jak przy pomocy tradycyjnej pianki.

Przy infekcjach intymnych (stężenie 40% lub mniejsze)

Choć jest to trochę kontrowersyjne zastosowanie, to mydło Aleppo rzeczywiście może wspomóc nas w walce z infekcjami intymnymi. Dlaczego? Po pierwsze, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Po drugie, zmniejsza uczucie pieczenia, podrażnienia i swędzenia.

Jako szampon przeciwłupieżowy (stężenie 40% lub mniejsze)

Mydło Aleppo można stosować jako szampon, pomaga w walce z łupieżem. Nie zaleca się jednak używania go regularnie jako szamponu w stężeniu wynoszącym 40%. W tym stężeniu można go używać sporadycznie do walki z łupieżem. Do codziennego mycia włosów zaleca się mniejsze stężenia.

Do mycia zębów (stężenie 40% lub mniejsze)

Spienione mydło nanieś na szczoteczkę do zębów. Mydło Aleppo dokładnie umyje zęby, a co więcej zadziała na jamę ustną antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie.

Trądzik (normalny trądzik – stężenie do 40%, silny trądzik – do 60%)

Mydło Aleppo pomoże wyleczyć trądzik, wystarczy, że regularnie będziesz myć nim miejsca dotknięte zmianami.

Choroby skóry (stężenie do 60%)

Jeżeli cierpisz na choroby takie jak AZS, egzema, łuszczyca, stany zapalne czy silny trądzik – używaj do mycia mydła Aleppo. Nie tylko pomoże w walce z chorobami, ale także zadziała kojąco na skórę, złagodzi dolegliwości takie jak swędzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here