mrożne dni jak pomóc bezdomnym kotom
fot. pexels.com

Nie ma gorszego widoku niż kocia mama błąkająca się w zaspach śnieżnych z małymi kociakami, szukająca bezpiecznego miejsca, w którym zdoła się schować przed zimnem. Później widok malutkich, zamarzniętych ciałek, które za mamą nie nadążyły. Jednak kocia zima nie musi być taka straszna. Wiele zależy od nas, naszej świadomości i przede wszystkim dobrego serca. W tym artykule poznacie kilka sposobów na to jak pomóc bezdomnym kotkom przetrwać te niesamowicie trudne, mroźne dni.

Jak pomóc bezdomnym kotkom przetrwać mroźne dni?

Na ulicy żyje bardzo dużo kotków. Trudno jest je złapać, bo często są nieufne i na nasz widok uciekają z przerażeniem. Niestety zazwyczaj bywa to efektem złego traktowania i przepędzania przez mieszkańców okolic, w których przesiadują. Schroniska są przepełnione, a kotki codziennie mierzą się z wieloma niesamowicie trudnymi wyzwaniami. Zimą wszystko jest dla nich jeszcze trudniejsze. Zdobycie pożywienia czy wody, która w tym okresie zamarza, może być bardzo ciężkie, często wręcz niemożliwe. Głód, pragnienie, nieleczone choroby, zimno i złe traktowanie. Brzmi okropnie, prawda? Dla nich to codzienność. Duża część z nich nie przeżyje zimy.
Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które nikogo nie kosztują wiele, a mogą uratować kilka kocich żyć.

DOKARMIANIE

bezdomne koty zimą
fot. pexels.com

Dokarmianie jest potrzebne o każdej porze roku, jednak zimą, kiedy zdobycie pożywienia jest dodatkowo utrudnione, szczególnie. Koty są bezwzględnymi mięsożercami. Żeby ich organizm mógł dobrze się rozwijać, prawidłowo funkcjonować i tym samym żeby mogły zachować pełnię sił, mięso powinno stanowić największą, a właściwie jedyną, część ich diety.
Zostały Ci resztki mięsa z obiadu? Odpadki po rosole? Zanieś je w najbliższe miejsce, w którym widujesz bezdomne koty.
Jeśli chodzi o kupowanie karmy, to zimą najlepiej wybierać karmę suchą, mimo że jest znacznie mniej zdrowa niż mokra, ponieważ ta nie zamarznie. Dobrze też, jeśli pokarm będzie ciepły.

MISECZKA Z CIEPŁĄ WODĄ

Przemarznięte kotki na pewno nie pogardzą miseczką ciepłej wody. Postaw im miseczkę z ciepłą wodą, mlekiem (najlepiej takim pozbawionym laktozy, ponieważ organizm kotów jej nie trawi) lub rosołkiem. Uważaj jednak, żeby mleka nie podawać im w nadmiarze, bo może być to dla nich szkodliwe.
Zadbaj o to, aby wybrana ciecz nie zamarzła. Najlepiej doglądać czy zawartość miseczki została wypita, a jeśli nie, to przynieść nową.

OTWARTE OKIENKO W PIWNICY

Zostaw otwarte okno w piwnicy lub innym pomieszczeniu, które posiadasz i w którym kotki mogłyby znaleźć schronienie przed zimnem. Dodatkowo w środku pomieszczenia możesz postawić kuwetę, nie gwarantuje to jednak, że nie nabrudzą poza nią, kiedy nie są nauczone z niej korzystać. Zostaw im miseczkę z jedzeniem oraz ciepłą wodą. I koniecznie pamiętaj o kocyku!

POSTAW DOMEK

bezdomne koty
fot. pexels.com

Zbuduj kotom domek! Czy materiałem będzie deska, karton, czy styropian – wszystko będzie lepsze niż nic i zawsze to jakieś schronienie. Można kupić również gotowe budki i domki. Połóż w środku kocyk i schronienie gotowe. Możesz przyczynić się tym do uratowania życia kilku kotom.

KOCE I RĘCZNIKI NA MROŹNE DNI

Możesz również położyć koce, ręczniki bądź inne ciepłe nakrycia, bezpośrednio w miejscu, w którym przesiadują koty. Możliwe, że nie da to zbyt wiele, bo nie uchroni ich w większym stopniu przed mrozem, ale warto zrobić chociaż tyle.

To już wszystkie propozycje w tym artykule. A może macie inne pomysły na to jak pomóc bezdomnym kotkom w mroźne dni?

Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here