Dla wielu osób rozpoczynanie dnia od filiżanki kawy to codzienny rytuał. Potem jeszcze jedna po południu do ciasta, szybka „mała czarna” na pobudzenie w ciągu dnia i słodka biała na podwieczorek. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ ma kawa na nasz organizm? Czy jest szkodliwa?
Kawa i jej wartości odżywcze
Kawa jest bez wątpienia najpopularniejszą i najłatwiej dostępną używką oraz jednym z najczęściej pijanych ciepłych napojów. Rocznie na całym świecie wypija się około 400 miliardów filiżanek kawy. Jej popularność wzięła się z wysokiej zawartości kofeiny. Kofeina wykazuje działanie pobudzające, zwiększa naszą produktywność, wyostrza uwagę, a także poprawia nastrój i koncentrację. Optymalna dawka kofeiny wynosi około 3 mg na kilogram masy ciała. Ponadto kawa ma przyjemny, bardzo charakterystyczny zapach oraz praktycznie nie zawiera kalorii, więc spokojnie mogą ją pić osoby będące na diecie. Oczywiście pod warunkiem, że nie dodamy do niej tłustej śmietanki, bądź mleka i cukru.
Kawa, poza kofeiną, zawiera między innymi dobroczynne antyoksydanty i polifenole.
![wpływ kawy na organizm](http://www.mamawlublinie.pl/wp-content/uploads/2021/03/pexels-burst-374885-300x225.jpg)
Kawa i jej korzystny wpływ na zdrowie
Wbrew powszechnemu przekonaniu ten wspaniały napój może bardzo pozytywnie wpływać na nasz organizm. Na co wskazują badania naukowe?
1. Może zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu
Mówiąc w dużym skrócie, kawa wspomaga ochronę i naprawę mięśnia sercowego poprzez działanie mitochondrialnego białka p27. W efekcie kawa chroni nas przed wystąpieniem zawału serca oraz udaru mózgu.
2. Wspomaga odchudzanie
Badania wykazują, że dzięki kofeinie zawartej w kawie, metabolizm przyśpiesza, a tłuszcze są szybciej rozkładane. Dodatkowo kofeina zmniejsza łaknienie, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia ilości przyjmowanych kalorii. To wszystko sprawia, że kawa istotnie może wspomagać odchudzanie.
3. Chroni wątrobę
Pewnie nie raz słyszeliście, że kawa wpływa negatywnie na wątrobę. Nic bardziej mylnego! Co więcej, kawa zawiera związki, które wręcz mogą chronić wątrobę i wspomagać jej regenerację. Działa także przeciwzapalnie.
4. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2
Rosnący pod wpływem kawy poziom SHBG wpływa na obniżenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Ma to prawo działać, jeżeli pijemy około 4 filiżanek dziennie tego napoju.
5. Opóźnia rozwój choroby Alzheimera oraz Parkinsona
Kawa korzystnie wpływa na działanie naszego układu nerwowego, dzięki zawartej w niej teobrominie i teofilinie. Badania wykazują, że regularne picie kawy opóźnia rozwój choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.
Szkodliwość kawy
![czy kawa jest zdrowa](http://www.mamawlublinie.pl/wp-content/uploads/2021/03/pexels-jason-villanueva-851555-300x225.jpg)
Niestety, mimo wielu korzyści zdrowotnych, kawa może również szkodzić. Kiedy kawa szkodzi?
1. Może uzależniać
Naukowcy są zgodni w tym, że kofeina spożywana regularnie może prowadzić do uzależnienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Uzależnienie od kofeiny ma również swoją nazwę – kofeinizm. Przy spożywaniu dużych ilości kofeiny pojawia się tolerancja na działanie tego związku, dlatego potrzebujemy jej pić coraz więcej i więcej, żeby osiągnąć ten sam efekt co na początku stosowania. Ponadto nagłe zaprzestanie picia kawy może wywołać objawy odstawienne, takie jak: bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, głód kofeinowy, zaburzenia uwagi i koncentracji.
2. Może powodować bezsenność
Zawarta w kawie kofeina wykazuje działanie pobudzające, nie dziwi więc fakt, że zbyt duża ilość kofeiny spożyta niedługo przed snem może nie pozwolić Ci zasnąć.
3. Zwiększa ciśnienie krwi
Spożycie kawy szybko podwyższa ciśnienie krwi, więc nie powinny jej zbyt często pić osoby cierpiące na nadciśnienie.
4. Pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego
Kawa pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, dlatego powinny jej unikać osoby cierpiące na nadkwasotę oraz problemy z żołądkiem.
5. Kawę można przedawkować
Właściwie chodzi tutaj o kofeinę. Objawy przedawkowania kofeiny to:
- podwyższone tętno
- kołotanie serca
- przyśpieszony oddech
- uczucie ucisku w klatce piersiowej
- nudności
Śmiertelna dawka kofeiny dla osoby dorosłej to od 5 do 10 g. Odpowiada to około 15-30 kubkom kawy.