jak mieć piękne i zdrowe zęby
fot. pexels.com

Piękne i zdrowe zęby są marzeniem każdego z nas. W poprzednich artykułach pisaliśmy o tym jak dbać o włosy i paznokcie. Tym razem podpowiemy Ci jak prawidłowo pielęgnować zęby, żeby móc cieszyć się pięknym i białym uśmiechem!

Jak dbać o zęby, żeby były piękne i zdrowe?

Zadbane i zdrowe zęby tworzą piękny uśmiech, który bez wątpienia dodaje nam wiele uroku i atrakcyjności w oczach innych. Stan naszego uzębienia znacząco wpływa na urodę, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Czy znasz takie chwile, kiedy nie śmiejesz się z zabawnego żartu, bo wstydzisz się swoich przebarwionych, żółtych zębów? Może masz zdrowotne problemy z zębami? A może po prostu chcesz dowiedzieć się jak profilaktycznie dbać o zęby, żeby zachowały piękny wygląd oraz żeby nie płacić ogromnych pieniędzy za ich późniejsze leczenie? Niezależnie który to powód, ten poradnik jest dla Ciebie!

Przeczytaj: Choroby zębów – jak je leczyć i im zapobiegać?

1. Piękne i zdrowe zęby – Szczotkowanie 

 

jak dbać o zęby
fot. pexels.com

Szczotkuj zęby regularnie, najlepiej po każdym posiłku, ewentualnie codziennie rano i wieczorem. Używaj do tego odpowiedniej pasty.
Na sklepowych półkach znajdziesz różne rodzaje past:

Dobrze zainwestować w szczoteczkę soniczną. Jest droga, ale niesamowicie dokładnie czyści zęby- w ciągu minuty jest w stanie wykonać nawet 30-40 tysięcy ruchów wymiatających. Bardzo precyzyjnie oczyszcza szkliwo i usuwa płytkę nazębną. Dzięki specjalnemu kształtowi jej główki, podczas używania szczoteczki sonicznej nie ma ryzyka wystąpienia podrażnienia dziąseł bądź odsłonienia szyjek.
Do dokładnego czyszczenia zębów dobrze sprawdzi się również szczoteczka elektryczna.

2. Piękne i zdrowe zęby – Nić dentystyczna i płyn do płukania ust

Po umyciu zębów używaj nici dentystycznej. Dzięki niej usuniesz resztki pożywienia z przestrzeni pomiędzy zębami oraz płytkę nazębną. Nie zapominaj również o zastosowaniu specjalnego płynu do płukania ust. Najlepiej robić to tuż po umyciu zębów i użyciu nici dentystycznej. Zadaniem płynu jest zapobieganie osadzaniu się płytki nazębnej i pozostawienie uczucia świeżości w jamie ustnej, ale dostępne są również płyny wybielające i wzmacniające szkliwo.

3. Piękne i zdrowe zęby – Unikaj cukru białego

zadbane zęby
fot. pexels.com

Żeby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy ograniczyć do minimum spożywanie cukru białego. Można zastąpić go ksylitolem (cukrem brzozowym), jest on jednym z najlepszych zamienników cukru, ma również działanie antybakteryjne. Pomaga zapobiegać próchnicy i innym chorobom zębów. Ponadto ma 40% mniej kalorii niż cukier biały.
Więcej o zdrowych zamiennikach cukru przeczytasz tu:  Dietetyczne zamienniki cukru

4. Piękne i zdrowe zęby – Unikaj używek

Używki bardzo negatywnie wpływają na wygląd i zdrowie naszych zębów.

  • alkohol- wypłukuje m. in. wapń i fosfor, osłabia szkliwo, zwiększa wrażliwość zębów i podatność na próchnicę
  • papierosy– powodują przebarwienia zębów (zżółknięcie), zwiększają podatność na wystąpienie próchnicy i paradontozy, powodują nieprzyjemny zapach z ust i szybkie osadzanie się nalotów nazębnych
  • kawa– przyczynia się do rozwoju próchnicy, powstawania pęknięć szkliwa i przebarwień zębów

5. Piękne i zdrowe zęby – Sięgnij po gumę do żucia 

Żucie gumy przywraca właściwe pH w ustach oraz pobudza produkcję śliny, która rozpuszcza kwas, oczyszcza zęby i chroni je przed tworzeniem się kamienia nazębnego.
Guma do żucia działa również odstresowująco i pozostawia przyjemny zapach z ust.
Najważniejsze jest jednak, żeby była to guma nie zawierająca cukru. Nie można również żuć gumy bardzo często, ponieważ może to prowadzić do nadwerężenia stawu skroniowo-żuchwowego.

 

W jaki sposób Ty dbasz o swoje zęby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here