jak dbać o stopy
fot. pexels.com

Jak dbać o stopy? Stopy są jedną z najważniejszych części naszego ciała, w końcu to im zawdzięczamy każdy krok. Niestety z tego powodu są one szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy i podrażnienia. Często jednak zapominamy o tym jak ważne są stopy i ich pielęgnacja, przez co zaniedbujemy je. Jak dbać o stopy, żeby wyglądały pięknie i zdrowo? Poznaj nasze wskazówki!

Jak dbać o stopy, żeby cieszyć się ich pięknym wyglądem i zdrowiem?

Odpowiednia pielęgnacja stóp nie należy do najłatwiejszych zadań. Stopy są bardzo narażone na różnego rodzaju urazy, na przykład otarcia i odciski, spowodowane najczęściej nieodpowiednim i niewygodnym obuwiem. Dodatkowo skóra stóp bardzo łatwo się przesusza, ponieważ posiada dużo gruczołów potowych, jednak mało gruczołów łojowych. Często na stopach narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, co wygląda bardzo nieatrakcyjnie i nieestetycznie. Ponadto często w tym zbędnym naskórku tworzą się pęknięcia, które mogą sięgać do skóry właściwej, co może powodować ból podczas chodzenia. Nasze stopy są bardzo ważne i warto poświęcić im odpowiednio dużo uwagi. Poznaj kilka wskazówek jak dbać o stopy, żeby cieszyć się ich pięknym wyglądem i zdrowiem.

1. Częste mycie

Stopy należy myć dość często, jednak ta częstotliwość zależy głównie od trybu życia jaki prowadzisz. Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, dużo chodzisz i dużo czasu spędzasz w butach, to warto znaleźć kilka chwil w ciągu dnia na kąpiel dla stóp. Jest to tym bardziej ważne, jeśli zmagasz się z problemem potliwości bądź swędzeniem stóp po długim czasie w butach.

2. Peeling

odpowiednia pielęgnacja stóp
fot. pexels.com

O peelingach pisaliśmy już dużo, ponieważ przynoszą one niesamowite korzyści, również dla stóp! Nałóż peeling na suche stopy, przed kąpielą, a następnie dokładnie i intensywnie go wmasuj, powinno to trwać co najmniej kilka minut. Po wykonaniu zabiegu – spłucz. Do stóp najlepiej używać specjalnych peelingów przeznaczonych dla nich, ponieważ produkty te zwykle zawierają drobiny pumeksu i aromatyczne olejki odżywiające naskórek, a dzięki temu jednocześnie go wygładzają i pielęgnują. Można również używać peelingu przeznaczonego dla całego ciała. Peeling stóp wykonuj co najmniej dwa razy w tygodniu. Zamiast stosowania peelingu możesz wygładzić naskórek drobnoziarnistą tarką.

3. Nawilżanie

Nawilżanie skóry stóp jest niesamowicie ważnym elementem w ich pielęgnacji. Skórę stóp należy nawilżać codziennie! Najczęstszym powodem problemów ze stopami jest właśnie ich niewystarczające nawilżenie. Po kąpieli należy dokładnie wmasować w stopy intensywnie nawilżający krem. Masuj stopy okrężnymi ruchami kciuków, jedną przez około 5-10 minut. Na pewno odwdzięczą Ci się za to swoim pięknym wyglądem.

4. Paznokcie

Paznokciom u stóp należy poświęcić równie dużo czasu i uwagi. Paznokcie powinny być zawsze czyste i równo obcięte. Pamiętaj również o usuwaniu nieestetycznych skórek. Do obcinania paznokci u stóp najbardziej odpowiednie są cążki mające zaokrągloną powierzchnię tnącą, ponieważ dzięki temu nie powodują pęknięcia płytki, która jest znacznie twardsza niż u rąk.

5. Wygodne obuwie

piękne i zdrowe stopy
fot. pexels.com

Kondycja stóp w dużej mierze zależy od butów, które nosisz. Na codzień zakładaj wygodne i dobrze dopasowane obuwie. Pozwoli Ci to uniknąć wielu problemów ze stopami, ponieważ to właśnie nieodpowiednie obuwie jest najczęstszą przyczyną urazów stóp. Dodatkowo warto unikać chodzenia przez dłuższy czas w butach na wysokim obcasie.

6. Pokonaj najczęstsze problemy ze stopami

Zaniedbałaś swoje stopy? Zmagasz się z urazami, zrogowaciałym naskórkiem, a może nadmierną potliwością stóp? Żeby cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami, musisz zwalczyć wszystkie te problemy. O tym jak to zrobić przeczytasz tutaj: Najczęstsze problemy stóp – jak je pokonać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here