Inteligentny dom? Chcesz oszczędzić i jednocześnie dbać o środowisko? Poznaj technologie, która od lat jest doskonalona, ale niestety mało promowana. Mowa tu o Inteligentnych Domach (Smart Home).
Czym jest Inteligentny Dom (Smart Home)?
Zapewne czytając o inteligentnym domu zastanawiasz się co właściwie oznacza ten termin? Mianowicie inteligentny dom, to dom, który funkcjonuje dzięki nowoczesnym urządzeniom, które mają dostęp do Internet of things, czyli WiFi, które jest skonfigurowane specjalnie pod nasz dom. Urządzeniami możesz sterować za pomocą swojego smartfona. Dzięki tym urządzeniom można wykonać zdalnie wiele różnych czynności.

Jakie możliwości daje inteligentny dom?
Jak już wspominaliśmy – dzięki temu systemowi możesz wykonywać zdalnie wiele czynności. Może to być na przykład ustawienie otwierania okna godzinę przed Twoim przyjazdem z pracy, następnie wyłączenie na ten czas grzejników i wywietrzenie mieszkanie. Piętnaście minut przed swoim przyjazdem możesz ponownie zamknąć okno i ustawić grzejniki na wybrany poziom grzewczy. Możesz włączyć piekarnik w kuchni, a jak już się nagrzeje do ustalonej temperatury, to zostaniesz o tym poinformowany poprzez wiadomość na telefonie. Możliwości jest naprawdę wiele.
Dodatkowo inteligentny dom może zabezpieczyć Cię przed rożnego rodzaju awariami, na przykład przed zalaniem bądź ulotnieniem gazu, ponieważ system w momencie wyłapania zagrożenia wyeliminuje je, w tym przypadku poprzez zakręcenie wody lub gazu. Ponadto mamy możliwość monitorowania stanu naszego domu, kiedy w nim nie przebywamy, wystarczy tylko posiadać dostęp do internetu.
Czego potrzeba, żeby inteligentny dom funkcjonował?
Żeby Inteligentny Dom funkcjonował potrzeba nam przede wszystkim WiFi. Dokładnie chodzi o Internet of things, tłumacząc na polski: Internet rzeczy.
Jest to cyfrowa sieć stworzona specjalnie po to, żeby połączyć nasze przedmioty i sieć w jeden fizyczny świat.
Kolejną rzeczą, której potrzeba, jest smartfon, służący jako podstawowy element inteligentnego domu, ponieważ to on odpowiada za sterowanie i zarządzanie całym systemem.
Dodatkowo dom musi zostać wyposażony w specjalne, inteligentne urządzenia.

Do podstawowych urządzeń możemy zaliczyć:
– systemy alarmowe (czujniki drzwi, okien, ruchu oraz wszelkiego rodzaju syreny alarmowe i kamery)
– ogrzewanie (możliwe będzie kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach)
– oświetlenie
– czujniki dymu, gazu, temperatury i czujniki zalania
– inteligentne audio, asystent domowy
Jakie korzyści przynosi inteligentny dom?
Oszczędzanie
Zastanawiasz się w jaki sposób zaoszczędzisz, skoro prawdopodobnie wydasz majątek na wyposażenie domu w odpowiedni inteligentny sprzęt? Owszem, stworzenie tego systemu nie kosztuje mało, jednak jest to opłacalna inwestycja, dzięki której w przyszłości zaoszczędzisz naprawdę dużo pieniędzy. Przy odpowiednim zaprojektowaniu i rozplanowaniu projektu inteligentnego domu, inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku lat. W jaki sposób oszczędzasz? To bardzo proste. Przedstawimy to na przykładzie grzejników.
Wychodzisz do pracy na osiem godzin, grzejniki są włączone. Kiedy przez osiem godzin nie ma nikogo w domu, Twój dom jest niepotrzebnie ogrzewany. W takich sytuacjach tracisz pieniądze, które mógłbyś zaoszczędzić. Na przykład wyłączając grzejniki przed wyjściem z domu i ponownie włączając je zdalnie jakiś czas przed Twoim powrotem, żeby dom zdążył się ogrzać. Inteligentny dom nam to umożliwia. Możemy wywietrzyć dom przed naszym powrotem, a także godzinę wcześniej ustawić satysfakcjonującą nas temperaturę w pokoju.
Ochrona środowiska
Kiedy połączymy nasz dom z fotowoltaiką i pompą cieplną to nie tylko oszczędzimy dużo pieniędzy, ale dodatkowo będziemy chronić środowisko.
Energia wyprodukowana za pomocą paneli fotowoltaicznych nie zanieczyszcza środowiska tak jak ta pochodząca z elektrowni węglowych.