fotowoltaika
fot. pexels.com

Fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Planujesz zbudować dom? Może zbudowałeś już dom i denerwują Cię wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie? Poznaj panele fotowoltaiczne i zbuduj dom, który będzie domem oszczędnym i przyjaznym dla środowiska. Czym jest fotowoltaika i jakie przynosi korzyści? Przeczytaj!

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika łączy wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowaniem słonecznym. Mówiąc prościej, jest to proces, dzięki któremu pozyskujemy prąd z promieni słonecznych. To znaczy, że jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną, będziesz produkować swój własny, ekologiczny prąd. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Co się dzieje, gdy panele produkują nadwyżkę energii? Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Fotowoltaika w Polsce zyskuje bardzo duża popularność, ponieważ dzięki niej mamy możliwość dbania o nasze środowisko, dzięki czemu nasze dzieci będą mogły żyć w świecie mniej zatrutej atmosfery.

instalacja fotowoltaiczna
fot. pexels.com

Fotowoltaika – z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna? 

  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • falownik,
  • licznik energii,
  • przewody elektryczne.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne służą do zamieniania energii słonecznej w energię elektryczną. Dzieje się tak za sprawą padania promieni słonecznych na panel fotowoltaiczny, który jest zbudowany z materiału półprzewodnikowego, a najczęściej z krzemu. Pod wpływem padania promieni słonecznych na płytkę krzemową zaczyna wytwarzać się prąd, który początkowo jest prądem stałym, więc nie przyda nam się do urządzeń domowych wykorzystujących prąd przemienny. Dlatego też trzeba zamienić prąd stały na prąd przemienny. Z pomocą przychodzi nam falownik, który dokonuję tej zamiany i na wyjściu falownika uzyskujemy prąd o takich parametrach jakie nas interesują.

Gdzie umieścić panele słoneczne?

Panele słoneczne można umieścić na dachu naszego domu, bądź na zewnątrz. Można do nich dołączyć akumulatory służące do magazynowania nadmiaru energii (układ off-grid), bądź też zastosować układ on-grid czyli połączenie instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną. Ta druga opcja jest bardziej opłacalna, gdyż nadmiar energii oddajemy do sieci a później możemy odebrać 80% wyprodukowanej energii, gdy będzie nam potrzebna.

Fotowoltaika – kiedy inwestycja się zwróci?

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości paneli słonecznych. Im mniej paneli posiadamy, tym mniej energii wytwarzamy i robimy mniej zapasu. Podobnie jest w momencie, kiedy mamy zły kąt dachu, przez co panele nie są wykorzystywane w 100%. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się po kilku latach użytkowania. Warto też przeglądać programy dofinansowujące ten zakup, aby zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika – Wady i zalety

panele słoneczne
fot. pexels.com

Wady paneli fotowoltaicznych:

  • silna zależność od pogody
  • kurz i zabrudzenia obniżają sprawność działania paneli,
  • wytwarzanie energii tylko w ciągu dnia,
  • potrzebna jest wolna przestrzeń do założenia instancji fotowoltaicznej w przypadku, gdy nie ma możliwości zamocowania jej na dachu,
  • duże koszty początkowe.

Zalety paneli fotowoltaicznych:

  • nieskończone źródło energii,
  • ekologiczna energia, która nie zanieczyszcza środowiska,
  • brak hałasu przy produkcji energii,
  • nieskomplikowana eksploatacja.

Fotowoltaika – Podsumowanie

W Polsce rynek fotowoltaiczny bardzo szybko się rozwija, tak samo jak za granicą. W Polsce jak i za granicą często dostępne są dotacje, dzięki którym można dużo zaoszczędzić, dlatego co jakiś czas powinniśmy sprawdzać strony rządowe.
Kolejną kwestią jest to, jak obliczyć potrzebną moc paneli i ile energii zużywa Twój dom. Osoby, które mają już wybudowane domy i mieszkają w nich kilka lat mają prościej, bo mogą wyliczyć sobie średnią ile energii potrzebują w miesiącu. Aktualnie wiele firm posiada na swoich stronach kalkulatory, bądź wykwalifikowany pracownik może dokładnie wyliczyć średnią dla nowego budownictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here