Plac Litewski . Spacer z wózkiem po Lublinie .

Spacer z wózkiem po Lublinie to akcja organizowana przez Fundację Aktywni Rodzice.  Celem  akcji jest umożliwienie zwiedzania naszego miasta przez pchających wózki, czyli rodziców z najmłodszymi dziećmi i najmłodszych turystów, którzy długie trasy także często pokonują w wózku – dzieci w wieku 2 -3 lata. Więcej o akcji na stronie: http://www.aktywnirodzice.org/spacer- z-wzkiem.html

Trasa 2  „Plac Litewski”

Trasa, w której poznamy miejsca związane z uroczystościami państwowymi i patriotycznymi.
Przygotowanie do zwiedzania:
– przeczytanie przez rodzica informacji o trasie
– pobranie ze strony materiałów do kolorowania dla dziecka w domu: baobab, koń, flaga
– wykonanie chorągiewki w domu
– na trasę zabieramy:     wykonaną wraz z dzieckiem chorągiewkę  ,  przysmaki dla gołębi ( najlepiej ziarno) ,kocyk piknikowy do położenia na trawie
nie zapomnijmy o zabraniu wody do picia i czymś do zjedzenia

1.       Plac Litewski

Informacja dla rodzica: Plac Litewski to ważne miejsce w naszym mieście, dlaczego? Ano właśnie dlatego, iż jest to miejsce, w którym odbywa się wiele ważnych uroczystości państwowych, a przede wszystkim parady wojskowe, ceremonie państwowe, a także happeningi i inne imprezy. Przestrzeń ta powstała w latach 20 XIX wieku i powstała właśnie w podobnym celu, aby mieszkańcy Lublina mogli razem w jednym miejscu świętować ważne dla miasta i Polski wydarzenia.
Zabawy dla dzieci:
– Zwracamy uwagę dziecka na powiewające flagi narodowe, rozmawiamy o kolorach
– zachęcamy do pozostawienia przyniesionej z domu chorągiewki
-słowa do zapamiętania : FLAGA, POLSKA
– kolory: BIAŁY, CZERWONY
– pamiętajmy aby to miejsce odwiedzać nie tylko latem ale także w maju czy listopadzie. To świetna okazja do wychowania patriotycznego.

 2.       Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Informacja dla rodzica:  Przedstawia on Marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu. Koń natomiast umieszczony jest na wysokim, prostopadłościennym cokole. Autorem projektu konnej rzeźby jest rzeźbiarz Krzysztof Skóra. Odlew (czyli efekt tego, co naszkicował projektant na kartce) wykonał Tadeusz Zwoliński z Iłży. Marszałek prawie nigdy nie jest sam, ponieważ zawsze na nim lub na jego dzielnym rumaku siedzą gołębie!! Gołębie czuwają razem z Marszałkiem, nad naszym miastem i obserwują czy mieszkańcy Lublina pamiętają o ważnych sprawach.
 Zabawy dla dzieci:
– liczymy gołębie
– karmimy wspólnie przyniesionym ziarnem
– zwracamy uwagę na konia , naśladujemy jazdę konną (dzieci kląskają, parskają) co ma nieoceniona wartość nie tylko informacyjną, ale także logopedyczną.
– słowa do zapamiętania: WOJSKO, WÓDZ – ten, kto przewodzi, ODWAGA, MĄDROŚĆ.

 3.       Fontanna na Placu Litewskim

Informacja dla rodzica: Miejsce, w którym dawniej stał prawosławny sobór, a dziś znajduje się tu murowana fontanna. Woda, która żywo wytryskuje w fontannie, odzwierciedla Lublin, który świętując wspólnie patriotyczne wydarzenia pokazuje, że miasto żyje!

Zabawy dla dzieci:
– zatrzymanie przy fontannie to chwila relaksu, odpoczynku na naszej trasie.
– dzieci wyciągają raczki w stronę tryskającej wody, próbujemy zwrócić ich uwagę na chłód wody, osiadające na rękach jej kropelki.
– Zabawa przy fontannie może być okazją do edukacji ekologicznej. UWAGA! NIE WRZUCAMY NICZEGO DO FONTANNY!
– wokół fontanny znajdują się kamyki, które powinny posłużyć do zabawy ukierunkowanej ponieważ bardzo szybko mogą znaleźć się w fontannie :
-grupujemy kamyki, szukamy podobnych,
-wokół fontanny układamy pociąg z kamyków,
-szukamy dużych kamieni.

4.       Lubelski Baobab

Na Placu Litewskim jest tylko jedna taka roślina, a jest nią olbrzymia topola czarna. Według lubelskiej tradycji została ona posadzona w 1569 roku na pamiątkę uchwalenia Unii Lubelskiej. Drzewo to jest nazywane przez lublinian baobabem – czyli tak samo jak nazywa się ogromne drzewa, które rosną w Afryce na sawannie. Zimą mieści się pod nim lodowisko, latem daje ono cień dla wszystkich, którzy chcą ukryć się przed parzącym słońcem.

Zabawy dla dzieci:
– podajemy sobie ręce wokół baobabu, próbujemy objąć,
– dzieci naśladują szumiące drzewo kołysząc się z uniesionymi rekami,
– ilustrują rozkładaniem rąk wielkość i rozłożystość drzewa.

5.      Pomnik Unii Lubelskiej

Informacja dla rodzica: Według tradycji, to właśnie tutaj obradowała w 1569 roku szlachta polska (rycerze) i litewska przed zawarciem związku obu krajów– przed połączeniem Polski i Litwy, dwóch krajów, które poprzez wzajemną pomoc mogły się lepiej rozwijać. To zdarzenie  upamiętniał murowany obelisk, który uległ zniszczeniu podczas rozbiórki kościoła jednego z wielu zakonów w dawnych czasach (a dokładniej Bonifratrów). Zgodę na wystawienie nowego pomnika, odlanego z żelaza, uzyskał w 1826 r. u władz carskich (polska była wtedy pod panowaniem Rosji) ksiądz Stanisław Staszic, człowiek bardzo mądry i całe życie działający na rzecz rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Klasycystyczną, czyli na wzór starożytnych egipskich i rzymskich obelisków, płaskorzeźbę przedstawiającą Polskę i Litwę zaprojektował rzeźbiarz Paweł Maliński. Obeliski, wysokie, wystrzelone w górę, zakończone ostrosłupem pełniły rolę symbolicznej bramy między niebem a ziemią. W tym przypadku są symbolem złączenia dwóch  wielkich narodów.

Zabawy dla dzieci:
– podajemy sobie dłonie, wymieniamy uścisk,
– mówimy: cześć, bądź moim przyjacielem. Będziemy sobie pomagać?
– możemy porozmawiać o pomocy.
– a może dziecko zechce dosięgnąć do pomnika, pomóżmy, weźmy na ręce, jednocześnie zwracając uwagę na słowa kluczowe w tym miejscu: POMOC, PRZYJACIEL.

6.       Odpoczynek, relaks, piknik

Wokół placu znajduje się przyjemny skwerek, może uda się znaleźć miejsce do rozłożenia kocyka i zjedzenie czegoś na powietrzu.

Informacje logistyczne:
– Przy placu znajduje się przystanek autobusowy linii:
przy ul. 3 Maja: 002, 10, 18, 26, 31, 32, 40, 57
przy ul. Krakowskie Przedmieście: 003, 004, 007, 009, 13, 39, 55, 0N1, 0N2, 0N3, 909.

Podziel się