ból pleców w ciąży
fot. pexels.com

Ból pleców w ciąży jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości ciążowych. Szacuje się, że doświadcza go około 70% przyszłych mam. Jak sobie z nim radzić? Przeczytaj nasz poradnik!

W którym miesiącu ciąży pojawia się ból pleców?

Ból pleców może pojawić się już na początku ciąży, jednak najczęściej przyszłe mamy zaczynają odczuwać ból w drugim i trzecim trymestrze ciąży. 

Dlaczego w trakcie ciąży pojawia się ból pleców?

ból krzyża w ciąży
fot. pexels.com

Ciążowy ból pleców w pierwszym trymestrze pojawia się, ponieważ w ciele ciężarnej kobiety zachodzą duże zmiany, na które mięśnie pleców mogą nie być przygotowane. Przede wszystkim miednica i więzła macicy ulegają rozciągnięciu, w celu przygotowania ciała do porodu.
Natomiast ciążowy ból pleców w drugim i trzecim trymestrze pojawia się, ponieważ zmienia się rozkład ciężkości ciała. Rosnące w brzuchu dziecko, dodatkowe kilogramy, cięższe piersi – w efekcie tego wszystkiego plecy zostają bardzo obciążone. Dodatkowo miednica i ramiona zostają wysunięte do przodu.

Zobacz też: Rozstępy w ciąży – jak się ich pozbyć?

Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

1. Bierz ciepłe kąpiele

Ciepło działa delikatnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pamiętaj jednak, że mówimy o ciepłych kąpielach, ale nie o gorących. Bądź ostrożna i przed wejściem do wanny zmierz temperaturę wody specjalnym termometrem. Zbyt gorąca kąpiel, czyli kiedy temperatura wody wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza jest niewskazana – może prowadzić do omdlenia, skurczów macicy, a tym samym nawet do przedwczesnego porodu.

2. Zdejmij szpilki

Szpilki sprawiają, że czujesz się pięknie i kobieco? Świetnie, jednak w trakcie ciąży mogą w znaczny sposób przyczyniać się do Twojego bólu pleców. Wysokie buty wytrącają miednicę z jej naturalnego położenia, tworząc w dolnej części pleców krzywiznę. Odłóż szpilki i załóż wygodne płaskie obuwie. Nadal jesteś piękna. 🙂

3. Utrzymuj prawidłową postawę ciała

Głowa do góry, plecy proste. Dbaj o prawidłową postawę ciała codziennie, na każdym kroku i w każdej pozycji. Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa?

Pozycja stojąca:

  • tył głowy, łopatki oraz pośladki powinny znajdować się na jednej płaszczyźnie, możesz ćwiczyć to opierając się o ścianę, sprawdzając czy wszystkie wymienione części ciała do niej przylegają
  • nie odchylaj głowy do tyłu ani nie spuszczaj w dół
  • klatka piersiowa wypchnięta do przodu, jednak nie przesadnie mocno
  • łopatki delikatnie ściągnięte do tyłu
  • ramiona powinny zwisać swobodnie wzdłuż ciała
  • unikaj stania przez długi czas w tej samej pozycji

O prawidłowej pozycji siedzącej przeczytasz tutaj: Praca siedząca niszczy zdrowie?

Kiedy musisz coś podnieść albo po coś sięgnąć – nie schylaj się, tylko kucnij, utrzymując wyprostowane plecy przez cały czas.

4. Śpij na boku

W trakcie ciąży zapomnij o spaniu na brzuchu. Jeśli śpisz na brzuchu, to musisz jak najszybciej odzwyczaić się od tej pozycji. Wybierz spanie na boku, powinno być to dla Ciebie równie wygodne rozwiązanie.

5. Używaj specjalnych poduszek

Używaj specjalnych klinów dla kobiet w ciąży i poduszek dostosowujących się kształtem do kręgosłupa. Zapewni Ci to dodatkowy komfort i być może już nigdy nie będziesz chciała z nich rezygnować.

6. Delikatne masaże

Jeżeli nie ma do tego przeciwskazań zdrowotnych, to każda kobieta w ciąży, od czwartego do ósmego miesiąca, może udać się na masaż do salonu. Skorzystaj z tego, ponieważ masaż z pewnością Cię zrelaksuje, odpręży i złagodzi uciążliwy ból kręgosłupa.

7. Aktywność fizyczna

jak pozbyć się bólu pleców w ciąży
fot. pexels.com

Tak samo jak wyżej – jeżeli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, to również w trakcie ciąży powinnaś pozostać aktywna fizycznie. Brak ruchu wpływa bardzo negatywnie na kręgosłup. Udaj się na basen (pływanie „żabką” i pływanie na plecach powinno złagodzić ból), wyjdź na długi, spokojny spacer.

8. Ćwiczenia na ból kręgosłupa

ból kręgosłupa w ciąży
fot. pexels.com

Poćwicz jogę. Joga wzmacnia kręgosłup, a także niweluje dolegliwości bólowe. Ponadto przynosi wiele innych, wspaniałych korzyści dla naszego organizmu. Więcej przeczytasz tutaj: Joga i jej wpływ na zdrowie.
Poza jogą w internecie znajdziesz wiele różnych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które warto wypróbować.

9. Relaksuj się  

Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, rozluźniające i wzmacniające kręgosłup. Posłuchaj relaksacyjnej muzyki i delikatnie się rozciągaj. Niech spokojne ćwiczenia fizyczne Cię odprężą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here