bezpieczne zakupy przez internet
fot. pexels.com

Bezpieczne zakupy przez internet, to zakupy świadome i rozważne. Zakupy robione w sieci z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności. Szacuje się, że już około 62% Polaków robi zakupy przez internet. Jak nie dać się oszukać i bezpiecznie robić zakupy za pomocą sieci? Przeczytaj nasz poradnik!

Bezpieczne zakupy przez internet – najważniejsze zasady

Zdarza Ci się robić zakupy za pośrednictwem internetu? Koniecznie poznaj i zastosuj 10 najważniejszych zasad bezpiecznych zakupów przez internet, które przedstawiamy poniżej.

1. Zapoznaj się z regulaminem danego sklepu

Pierwszą czynnością podczas robienia zakupów online powinno być zapoznanie się z regulaminem sklepu, z którego chcemy skorzystać. Czasem nieświadomie, ale dobrowolnie akceptujemy warunki sklepu, który ma inne standardy od pozostałych (na przykład wydłużony czas realizacji dostawy).

2. Podstawowa weryfikacja 

Jeżeli nie słyszałeś o sklepie, w którym chcesz dokonać zakupu, zapoznaj się z opiniami w internecie na jego temat. W poszukiwaniu informacji i rzeczywistych opinii na temat sklepu, dobrze jest przejrzeć kanały w mediach społecznościowych. Pozwoli to uniknąć rozczarowań.

3. Ukryte informacje o sklepie

Jeśli dane o sklepie są ukryte i nie wiesz, kto sprzedaje towar – lepiej w tej sytuacji zrezygnować z zakupów.

4. Korzystaj z bezpiecznych płatności

Jak kupować w internecie
fot. pexels.com

Za internetowe zakupy można płacić na kilka sposobów. Pamiętaj, by nie dokonywać płatności poprzez sieci w miejscach publicznych. Nie ryzykuj również, jeśli do sfinalizowania transakcji wymagana jest instalacja wtyczek. Zwróć uwagę na certyfikat SSL – mowa o kłódeczce, która pojawia się obok adresu strony WWW w przeglądarce. Posiadanie kłódki oznacza, że połączenie jest bezpieczne i szyfrowane. Jest to szczególnie ważne podczas płatności online.

5. Zweryfikowani sprzedawcy

Kupując na portalach aukcyjnych, wybieraj tylko sprzedawców z dużą ilością pozytywnych komentarzy.

6. Uważaj na podejrzane promocje

Jeśli widzisz w ofercie sklepu towar, który zwykle kosztuje kilka tysięcy, a jest dostępny za dużo mniejszą kwotę – coś może być nie tak. Mimo że taka oferta wydaje się niepowtarzalną okazją, lepiej nie ryzykować utratą pieniędzy. 

7. Chroń swoje dane

Internet jest bardzo pomocny w codziennym życiu. Ma jednak również wiele wad, a jedną z nich jest niezwykle szybkie tempo, w jakim przenoszą się w nim informacje. Dlaczego? Ponieważ to samo może spotkać Twoje dane. Dlatego musisz pamiętać, żeby nie podawać swoich danych nieznanych kontrahentom. Jeżeli już musisz to zrobić na potrzeby realizacji usługi, to postaraj się ograniczyć ilość podawanych danych do absolutnego minimum.

jak bezpiecznie kupować online
fot. pexels.com

8. Pamiętaj o istnieniu RODO

RODO to rozporządzenie o ochronie danych osobowych, a dokładniej unijny akt prawny dotyczący przetwarzania, wykorzystywania i przechowywania Twoich danych osobowych. W sytuacji, kiedy składasz zamówienie online, przekazujesz sklepowi swoje dane osobowe, do których zgodnie z zapisami RODO masz wgląd i które w każdej chwili mogą zostać usunięte na Twój wniosek, kiedy nie zgadzasz się na ich przetwarzanie. Wiąże się to jednak z niemożnością dalszej realizacji danej usługi.

9. Ubezpiecz swoje zakupy w sieci i korzystaj z prawa do reklamacji

Wiele sklepów internetowych oferuje opcję ubezpieczenia dokonywanych zakupów internetowych. Oznacza to, że w przypadku niedostarczenia zamówienia albo niezgodności produktu z opisem umieszczonym na stronie sklepu, otrzymamy zwrot poniesionych kosztów. Dodatkowo warto zachować korespondencję prowadzoną z kontrahentem, żeby w razie potrzeby móc udowodnić swoją rację.

10. Zainstaluj na swoim urządzeniu program antywirusowy

Odpowiedni program antywirusowy może znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo w internecie. Ważne, żeby taki program był regularnie aktualizowany. Program antywirusowy poinformuje Cię o tym, że witryna z której korzystasz jest niezabezpieczona oraz jakie ryzyko niesie za sobą korzystanie z takiej strony.

Bezpieczne zakupy przez internet –  Podsumowanie

Zakupy przez internetproste i wygodne, mimo wielu zagrożeń absolutnie nie musimy z nich rezygnować. Trzeba jednak zawsze dbać o to, żeby były bezpieczne i świadome. Warto pamiętać o opisanych wyżej 10 zasadach, aby nie zostać oszukanym i przez własną nieroztropność nie stracić swoich pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here