Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat badań prenatalnych

Celem badań prenatalnych jest jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Wśród nich wyróżniamy badania przesiewowe oraz diagnostyczne. Badaniom prenatalnym poddawana jest tak naprawdę każda przyszła mama. Szczególnie zaleca się je jednak kobietom po 35. roku życia oraz tym, które mają wśród krewnych osoby dotknięte wadami wrodzonymi.

Na czym polegają przesiewowe badania prenatalne?

Przesiewowe badania prenatalne opierają się przede wszystkim na ultrasonografii oraz analizie krwi pobranej od przyszłej matki. Nie służą do stawiania jednoznacznej diagnozy, ale ich wynik może zadecydować o konieczności przeprowadzenia badań diagnostycznych. Badaniem prenatalnym będzie już standardowe badanie USG wykonywane w każdym z trzech trymestrów ciąży. Takie badania przeprowadza się albo przez powłoki brzuszne, albo dopochwowo (tzw. USG transwaginalne).

Kolejnym badaniem zaliczanym do przesiewowych badań prenatalnych jest USG genetyczne. Za pomocą tego badania (robionego zwykle między 11. a 14. tygodniem ciąży) lekarz jest w stanie dokładnie przyjrzeć się wszystkim narządom wewnętrznym dziecka i ocenić, czy wyglądają prawidłowo. USG genetyczne daje również możliwość sprawdzenia stanu kości nosowej oraz przezierności fałdu karkowego (NT). Służy do określenia ryzyka wystąpienia u dziecka najczęstszych nieprawidłowości chromosomowych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau’a. Rodzice decydujący się USG genetyczne mogą też dowiedzieć się, czy ich dziecko nie jest zagrożone rozszczepem kręgosłupa, wargi i podniebienia.

Przykładem przesiewowego badania prenatalnego robionego z krwi ciężarnej będą natomiast nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji, np. test NIFTY, test Harmony czy NeoBona. Są to badania genetyczne, w których analizuje się DNA dziecka obecne we krwi matki.

Poza standardowym USG, USG genetycznym i testami genetycznymi nowej generacji do grupy przesiewowych badań prenatalnych zaliczamy jeszcze USG 4 D, test Pappa-a, test potrójny czy test zintegrowany. Jak widać, możliwości jest zatem całkiem sporo.

Na czym polegają diagnostyczne badania prenatalne?

Diagnostyczne (rozstrzygające) badania prenatalne wymagają pobrania materiału z otoczenia płodu. W przypadku amniopunkcji jest to płyn owodniowy, w przypadku biopsji kosmówki – fragment kosmówki. Oczywiście badanie to odbywa się w obecności doświadczonego lekarza, który cały czas czuwa nad ich bezpieczeństwem. W pobranym materiale znajdują się komórki dziecka, które następnie izoluje się i wnikliwie bada. Rozstrzygające badania prenatalne nie służą do oceny ryzyka wystąpienia wady wrodzonej, lecz do precyzyjnej diagnostyki. Udzielają odpowiedzi na pytanie, czy dziecko ma dane zaburzenie, czy nie.

Amniopunkcja i biopsja kosmówki są najczęściej wykonywanymi diagnostycznymi badaniami prenatalnymi, jednak na nich diagnostyka prenatalna się nie kończy. Do tej grupy zaliczymy jeszcze m.in. kordocentezę, fetoskopię i biopsję tkanek płodu.

Dlaczego warto decydować się na badania prenatalne?potoms

Wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka na wczesnym etapie ciąży pozwala lepiej przygotować się na jego narodziny. Taki maluch z racji choroby może bowiem wymagać szczególnej troski ze strony rodziców i lekarzy.

Lekarz, który wie, z jakim zaburzeniem zmaga się nienarodzone dziecko, może na spokojnie zastanowić się nad najodpowiedniejszym schematem leczenia. Chodzi przecież o to, aby zastosowana terapia przyniosła jak najlepszy efekt. Medycyna jest obecnie na tak zaawansowanym etapie, że niektóre wady wrodzone da się leczyć jeszcze w trakcie ciąży, a jeśli nie, to zaraz po porodzie.

Wiedza ta jest ważna również dla rodziców, choćby z czysto psychologicznego punku widzenia. Mając świadomość, że oczekują chorego maleństwa, zyskują czas, aby oswoić się z myślą o chorobie i mogą lepiej zaplanować całą przyszłą opiekę nad dzieckiem.

autor: www.badaniaprenatalne.pl

Podziel się