Test na ojcostwo w ciąży – pewny wynik jeszcze przed narodzinami dziecka

Dzięki nowoczesnym testom genetycznym ustalić ojcostwo można jeszcze w czasie ciąży. Rodzice nie muszą więc czekać aż do porodu na rozwianie swoich wątpliwości. Test na ojcostwo można wykonać od 8. tygodnia ciąży lub później – po 15. tygodniu. W pierwszym przypadku do badania pobiera się krew maki, w drugim płyn owodniowy. Mimo różnych próbek, oba badania są tak samo pewne. Na czym polega każde z nich?

Test na ojcostwo w ciąży z krwi – dostępny już od 8. tygodnia ciąży

Do testu na ojcostwo od 8. tygodnia ciąży pobiera się niewielką ilość krwi przyszłej mamy. Procedura jej pobrania nie różni się niczym od zwykłej morfologii i jest bardzo komfortowa dla kobiety. Od mężczyzny, przy użyciu specjalnego patyczka z wacikiem na końcu, pobiera się natomiast wymaz z wewnętrznej strony policzka. Teraz wystarczy już tylko wyizolować DNA z pobranych próbek i porównać je ze sobą. Laboranci badają nie tylko materiał genetyczny rodziców, ale również DNA dziecka. Pozyskują je właśnie z pobranej od matki próbki krwi. Płodowe DNA krąży w niej mniej więcej od 4. tygodnia ciąży.

Test na ojcostwo z płynu owodniowego – umożliwia przebadanie dziecka pod kątem wad wrodzonych

Test na ojcostwo z płynu owodniowego jest dostępny po 15. tygodniu ciąży. Wykonuje się go przy okazji badań prenatalnych. Podczas tego badania sprawdzane są więc jednocześnie biologiczne ojcostwo i stan zdrowia dziecka. Analiza płynu owodniowego, w którym znajdują się złuszczone komórki płodu, pozwala wykryć takie wady genetyczne jak zespół Downa, Edwardsa, czy Patau’a.

Do testu na ojcostwo z płynu owodniowego rodzice mogą przekazać dowolny materiał. Oprócz wspomnianego wymazu z policzka, mogą to być np. włosy z cebulkami, guma do żucia, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia albo patyczek kosmetyczny z woskowiną uszną.

Test na ojcostwo – pewny w każdym momencie życia dziecka

Niezależnie od tego, czy test na ojcostwo zostanie wykonany już po narodzinach dziecka, czy jeszcze w czasie ciąży, jego wynik jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy biologiczne ojcostwo. Rodzaj próbki włączonej do badania również nie będzie miał najmniejszego znaczenia. Każda będzie tak samo wartościowa. Jak to możliwe?

Materiał genetyczny, w który wyposażony jest każdy z nas został ustalony już w momencie poczęcia i od tej pory pozostanie niezmienny. Co więcej, DNA jest takie samo w każdej komórce ciała, dlatego nie ma znaczenia, skąd je pozyskamy.

Zalety ustalenia ojcostwa jeszcze w czasie ciąży

Ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie ciąży pozwala zmniejszyć towarzyszący matce stres i lepiej przygotować się na narodziny dziecka. Jak wiadomo, nerwy są ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje kobieta w tym szczególnym dla niej okresie. Mając pewność co do tego, kto jest ojcem dziecka, przyszła matka może w spokoju i z większą radością oczekiwać porodu.

Dzięki testom na ojcostwo niejednokrotnie udaje się wzmocnić relację między partnerami. Łatwiej też uregulować sytuacje prawną rodziny. Pewni swojego ojcostwa mężczyźni często decydują się uznać dziecko jeszcze przed porodem. Z obserwacji psychologów wynika też, że są lepszymi i bardziej zaangażowanymi ojcami.

Na teście ojcostwa zyskuje też oczywiście samo dziecko. Wychowując się w poczuciu pełnej przynależności do rodziny i ze świadomością własnej tożsamości, maluch ma szansę na prawidłowy rozwój i szczęśliwe dzieciństwo.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: Andriy Popov/pl123rf.com

Podziel się