Święta w ciąży

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Z jednej strony jest to czas radosny, pełen rodzinnego ciepła i spokoju, z drugiej – czas wielkich porządków, godzin spędzonych w kuchni i innych męczących przygotowań. Jeśli jesteś w ciąży to wiedz, że w tym roku świątecznej gorączce będziesz musiała odmówić! Oto kilka praktycznych rad jak przetrwać święta w ciąży.

Odpuść sobie świąteczne porządki

Jeśli Twoja ciąża przebiega bez powikłań, a Ty czujesz się dobrze i koniecznie chcesz powycierać kurze w mieszkaniu, zrób to. Cięższe prace, takie jak mycie okien, wieszanie firanek czy pucowanie podłóg nie wchodzą już jednak w grę. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby Twój dom błyszczał w trakcie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, będziesz musiała zaangażować do pomocy swoich najbliższych – partnera, rodzinę, przyjaciół. Spokojnie, wiedząc o Twoim szczególnym stanie na pewno z przyjemnością wyręczą się Cię w przedświątecznych porządkach. A nawet jeśli w tym roku Twój dom nie będzie lśnił czystością, nie przejmuj się – nie to jest przecież najważniejsze. To samo dotyczy gotowania. Jeśli lepienie pierogów i kiszenie buraków na barszcz sprawia Ci przyjemność, droga wolna. Jeśli jednak wiesz, że stanie w kuchni będzie kosztowało Cię sporo wysiłku, zrezygnuj z gotowania. Zamiast tego poproś, aby każdy z wigilijnych gości przygotował jakąś potrawę (ustalcie wcześniej kto i co gotuje).

Nie noś ciężkich zakupów

Jako odpowiedzialna, przyszła mama zapewne wiesz, że w ciąży nie wolno Ci nosić ciężkich rzeczy.  Dotyczy się to również siatek z zakupami. Na świąteczne zakupy udaj się wraz z parterem lub zrób listę produktów i poproś go, aby w tym roku wyjątkowo zajął się tym sam. Coraz więcej supermarketów oferuje też zakupy online z dostawą do domu. Może w tegoroczne święta warto skorzystać z tej opcji?

Unikaj niektórych świątecznych potraw

W czasie ciąży kobieta powinna zrezygnować z jedzenia niektórych artykułów spożywczych, głownie z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia salmonellą, listeriozą czy toksoplazmozą. Na liście produktów zakazanych dla kobiet w ciąży znajdują się m.in. sery pleśniowe, niepasteryzowane mleko, surowe jaja, niedogotowane mięso i ryby. W czasie świąt ogranicz również spożycie dostępnych w sklepach słodyczy, są one bowiem dość mocno przetworzone.

Nie jedź, jeśli nie masz ochoty

Jeśli drażnią Cię zapachy, a mdłości odbierają apetyt, nie zmuszaj się do jedzenia. Zjedz tylko tyle, na ile masz ochotę i nie martw się, że kogoś tym urazisz. Jeśli natomiast Twój apetyt jest duży apetyt, to pamiętaj, aby w trakcie świąt nie przesadzać z ilością jedzenia. Nakładaj sobie małe porcje. Zrezygnuj też ze smażonych ryb oraz kapusty i pierogów z grzybami na rzecz ryby gotowanej, pieczonej i czerwonego barszczu.

Bądź

Jeśli dostałaś zaproszenie na wigilię od teściów, rodziców, dziadków czy innych bliskich Ci osób – skorzystaj z niego. Przygotowanie świąt wiąże się z dużym wysiłkiem, którego Ty będąc w ciąży, powinnaś unikać. Nie miej wyrzutów sumienia, że w tym roku nie sprzątasz, nie gotujesz i nie biegasz po sklepach za prezentami. Przed Tobą niejedne święta i na pewno jeszcze nie raz nastoisz się w kuchni. Najbliżsi na pewno zrozumieją, że w tym roku ze względu na Twój szczególny stan, należy Ci się taryfa ulgowa. Zamiast się zadręczać, pomyśl o spotkaniu z rodziną i o tym, że kolejne święta spędzisz już z maleństwem.

 

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: ©  Jozef Polc/123rf.com

Podziel się