Światowy Dzień Zespołu Downa, co oznacza linia prosta na dłoni i kolorowe skarpetki?

21 marca to pierwszy dzień wiosny. Jednak także dzisiaj swoje święto obchdzoą osoby z zespołem Downa. Rysując charakterystyczną dla ludzi z tym syndromem pojedynczą linię na dłoni, można można wesprzeć zbiórkę na projekt „Mieszkanie chronione”.

 

Amerykański sposób zapisu tej daty (3/21) zdaniem organizatorów Światowego Dnia Zespołu Downa symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu. W wielu krajach trwają akcje nawiązujące do święta osób dotkniętych trisomią chromosomu 21, który opisał brytyjski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska przypadłość ta została nazwana mianem zespołu Downa.

 

Średnia długość życia osób dotkniętych Zespołem Downa wynosi obecnie 49 lat. W Polsce żyje ich około 60 tys. Większość z nich musi przebywać pod stałą opieką najbliższych, ponieważ zazwyczaj są pozbawieni szansy na to, by się usamodzielnić.

 

Na szczęście sytuacja dorosłych ludzi z Zespołem Downa, uległa poprawie w ostatnich latach. Coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Występują w serialach, filmach a także reklamach.

 

W czasie Światowego Dnia Zespołu Downa możemy okazać solidarność z osobami dotkniętymi tym syndromem w prosty sposób – zakładając kolorowe skarpetki. Najlepiej nie do pary (symbolizujące genetyczną różnorodność) lub udostępnić w mediach społecznościowych zdjęcie z pojedynczą linią narysowaną na dłoni (z hasztagiem #LiniaProsta). Po co?

 

Telewizja Lifetime, która 21 marca rozpoczyna emisję drugiego sezonu reality show „Taki się urodziłem”, wraz ze Stowarzyszeniem Bardziej Kochani organizuje akcję charytatywną, której celem jest wsparcie pierwszego warszawskiego mieszkania treningowego dla osób z zespołem Downa lub niepełnosprawnością umysłową.

 

Roczny koszt jego utrzymania szacowany jest na około 200 tys. zł. W tej kwocie zawarty jest nie tylko czynsz, ale także wyżywienie, transport i pensje terapeutów zajmujących się podopiecznymi. Lokal przeznaczony jest dla 4 osób, a korzystanie z niego ma charakter rotacyjny. Można w nim mieszkać od kilku tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Po tym, jak lokatorzy nieco się usamodzielnią, wymieniają się z kolejnymi osobami z zespołem Downa korzystającymi z programu „Mieszkanie chronione”.

 

Źródło: radiozet.pl

Podziel się