Poznaj badanie, które warto wykonać przed zajściem w ciążę

Planujesz ciążę? Aby jak najlepiej się do niej przygotować, warto kompleksowo przebadać swój organizm. Dobrze zastanowić się na tym etapie m.in. nad badaniem w kierunku trombofilii wrodzonej. Chociaż trombofilia wrodzona nie daje widocznych objawów, może niekorzystnie wpływać na ciążę i zwiększać ryzyko poronienia. Tymczasem związane z nią zmiany w genach są obecne aż u 5-10% populacji [1].

Dowiedz się, czym jest trombofilia wrodzona

Za tą zagadkowo brzmiącą nazwą kryje się genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, za którą odpowiedzialne są przede wszystkim czynnik V Leiden i mutacja genu protrombiny.

Ze względu na brak widocznych objawów duża liczba osób nie wie, że ta tendencja jest u nich obecna. Bywa, że dowiadują się dopiero po wykonaniu badań – po wystąpieniu powikłań, np. poronienia, zakrzepicy czy udaru.

Trombofilia wrodzona w ciąży? Wyższe ryzyko powikłań

W czasie ciąży kobieca krew staje się naturalnie gęstsza. Jeśli nie ma dodatkowych czynników związanych z nadkrzepliwością, w organizmie najczęściej udaje się zachować równowagę. Inaczej może być w momencie, gdy ten dodatkowy czynnik – przede wszystkim trombofilia wrodzona – jest obecny. Wówczas ryzyko powikłań wzrasta (głównie ze względu na możliwość wystąpienia zakrzepicy w łożysku).

Do możliwych komplikacji należą m.in. poronienia, stan przedrzucawkowy, niewydolność łożyska lub jego przedwczesne oddzielenie czy wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu płodu [2].

Badanie na trombofilię wrodzoną – badane są geny

Za trombofilię wrodzoną odpowiadają zmiany w genach, dlatego wykrycie tej tendencji jeszcze przed wystąpieniem powikłań jest możliwe dzięki badaniom genetycznym. Badana jest przede wszystkim obecność czynnika V Leiden i mutacji genu protrombiny, a czasami także PAI-1, V R2 oraz wariantu C677T/A1298C genu MTHFR.

Czy mimo trombofilii wrodzonej masz szanse na szczęśliwe rodzicielstwo? Tak!

Jeśli okaże się, że trombofilia wrodzona jest u Ciebie obecna, wciąż masz szanse na zdrowe potomstwo. Mając świadomość występowania tych zmian w genach, lekarz będzie mógł jak najlepiej pokierować Twoją ciążą i dobrać odpowiednie leczenie. Często stosowane są leki, które rozrzedzają krew (a przy tym są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka), a ponadto stosuje się kontrole USG częściej niż standardowo.

autor:  www.prekoncepcja.pl

Źródła:

[1] A. Padjas, Wskazania do diagnostyki w kierunku trombofilii.

[2] M. Pasińska, K. Soszyńska, A. Runge, A. Dąbrowska, A. Juraszek, T. Janiszewska, O. Haus, Badania molekularne w kierunku trombofilii u pacjentek skierowanych do poradni genetycznej z powodu niepowodzeń ciążowych. Doświadczenia jednego ośrodka, „Ginekologia Polska” 2012, nr 3.

Podziel się