Homocysteina a poronienia – czy za stratą może stać jej zbyt wysoki poziom?

Tak – nadmiar homocysteiny może wpływać na podwyższenie ryzyka powikłań w ciąży, w tym poronienia [1]. Jeśli zatem zastanawiasz się, co mogło przyczynić się do straty lub po prostu chcesz dobrze przygotować się do ciąży, dobrze sprawdzić u siebie poziom tego aminokwasu. Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Nadmiar homocysteiny – poronienia i inne powikłania

Poronienie lub wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to nie jedyne powikłania zbyt wysokiego poziomu homocysteiny w organizmie. Nadmiar tego aminokwasu może powodować też m.in. zawał i odklejenie łożyska czy wady cewy nerwowej u dziecka. Hiperhomocysteinemia jest także jednym z czynników ryzyka miażdżycy i chorób zakrzepowo-zatorowych [1]. To oznacza, że zbyt wysoki poziom homocysteiny nie tylko zwiększa ryzyko utraty ciąży, ale też np. zatoru, zawału czy zakrzepicy u Ciebie.

Jakie czynniki mają wpływ na poziom homocysteiny?

Na zbyt wysoki poziom tej substancji mogą mieć wpływ niezdrowy styl życia (mała aktywność fizyczna, papierosy, alkohol) i spożywanie dużej ilości białka zwierzęcego. Do innych przyczyn hierhomocysteinemii należą też choroby towarzyszące (np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy) i działanie niektórych leków [1].

Nie bez znaczenia są też niedobory kwasu foliowego i witaminy B12, ponieważ w przekształceniach homocysteiny swój udział mają właśnie te substancje. Za niedobory mogą natomiast odpowiadać zarówno nieprawidłowa dieta, jak i obecność wariantów (polimorfizmów) C677T i/lub A1298C genu MTHFR.

Źródła naukowe mówią: „Najczęstszą genetycznie uwarunkowaną przyczyną podwyższonego stężenia Hcy jest polimorfizm genu kodującego MTHFR polegający na zamianie cytozyny na tyminę w pozycji 677 (C677T)” [1]. Inne genetyczne przyczyny obejmują np. mutację w genie CBS.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny… i co dalej?

Jeśli w badaniu krwi okaże się, że poziom homocysteiny jest u Ciebie zbyt wysoki, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Po wykonaniu dodatkowych badań (np. poziom kwasu foliowego, witaminy B12, genu MTHFR) i przeprowadzeniu wywiadu określi przyczynę problemu i wprowadzi odpowiednie postępowanie. Może to być zalecenie dostosowanej do organizmu suplementacji czy zmiana diety.

Badanie genu MTHFR jest szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę. Warianty C677T i A1298C tego genu mogą zaburzać przyswajanie standardowej formy kwasu foliowego, co może powodować niedobory tej witaminy. To z kolei może niekorzystnie odbić się na poziomie homocysteiny, ale też samo w sobie zwiększać ryzyko m.in. wad cewy nerwowej u dziecka.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Źródła:

[1] G. Bednarek-Tupikowska, K. Tupikowski, Homocysteina – niedoceniany czynnik ryzyka miażdżycy. Czy hormony płciowe wpływają na stężenie homocysteiny?, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2004, 58.

Podziel się