Edukacja teatralna najmłodszych – fanaberia czy szansa dla dziecka?

Teatr oraz szeroko pojęta edukacja teatralna bardzo wspomagają rozwój dziecka. Obecnie w programie nauczania większości przedszkoli i szkół rezerwuje się bardzo mało czasu na teatr, czy nawet na ogólnie pojętą sztukę. Dlatego kształcenie dzieci w tym kierunku spada na rodziców. Przygoda dziecka z teatrem może się rozpocząć już od najmłodszych lat. Ważne żeby początkowa edukacja teatralna najmłodszych dzieci odbywała się głównie przez zabawę. Najprostszą i najbardziej znaną formą teatralnej zabawy jest „granie maskotkami”, czyli przyzwyczajanie dzieci do np. nowego, pluszowego misia, udając jego głos i poruszając maskotką, tak aby dziecko odniosło wrażenie, że to nie rodzic a maskotka mówi i tańczy. Każdy rodzic zapewne zaobserwował, że tego typu zabawy wywołują uśmiech nawet u niemowląt. Starsze dzieci można zabrać do teatru, a także we współpracy z nimi urządzić mały teatrzyk dla najmłodszych we własnym domu. Pomysłów jest wiele – teatr kukiełkowy, pantomima lub żywy teatr – z aktorami (rodzice i starsze dzieci) potrafią dać wiele radości.

 

Dlaczego teatr jest ważny?

 

Edukacja teatralna pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci. Dzieci, których rodzice dbali o odpowiednią edukację teatralną wykazują się lepszym rozumieniem własnych emocji a także uczuć innych ludzi. Lepiej radzą sobie z emocjami wyrażając je we właściwy, społecznie akceptowalny sposób. Cechuje je także wyższy poziom empatii.
Psychologowie są zgodni, że odgrywanie spektakli, lub krótkich scenek teatralnych pomaga dzieciom wyładować nadmiar emocji oraz poczuć i zrozumieć takie emocje jak złość czy smutek. Także w dorosłym życiu, teatr jest miejscem, w którym możemy lepiej poradzić sobie z emocjami, szczególnie tymi z przeszłości.

 

W wieku przedszkolnym edukacja teatralna pomaga kształtować charakter dziecka oraz nabywać umiejętności nawiązywania relacji społecznych. Dzieci wstydliwe mogą w bezpiecznym środowisku nabierać pewności siebie, z kolei te bardziej ekstrawertyczne uczą się pracy zespołowej, ustępowania innym oraz skupienia. Teatr pełni również nieocenioną rolę jeśli chodzi o rozwój mowy dziecka. Wzbogaca słownictwo i poprawia dykcję. Rozwija również wyobraźnię oraz kreatywność – dziecko podczas zabawy w teatr może stworzyć swój wymarzony, fikcyjny świat.

 

Lepiej bawić w teatr czy iść do teatru?

 

Jak najbardziej jedno i drugie. Warto korzystać z obydwu form edukacji teatralnej. Dzieci oglądając przedstawienia mogą znajdywać inspiracje, które mogą zostać później wykorzystane podczas zabawy w teatr. To bardzo ważne żeby dziecko mogło być zarówno widzem jak i aktorem.

 

Jak i kiedy do teatru?

 

Dzieci można zabierać do teatru już od pierwszego roku życia po to by je oswajać. Warto jednak dostosować rodzaj spektaklu i typ teatru do wieku dziecka. Dla najmłodszych warto poszukać typowego teatru dla dzieci, który zapewni maluchom przyjazną i bezpieczną atmosferę. Starsze dzieci natomiast trudniej jest zaciekawić tematyką spektaklu, dlatego należy wybrać taki, który porusza bliską dziecku tematykę, bądź odwołuje się do znanych sytuacji czy zdarzeń. Wyjściom do teatru powinna towarzyszyć specjalna atmosfera: eleganckie, wyjściowe ubrania, pewna doza powagi aby podkreślić wyjątkowy charakter tego typu wyjść. Nie powinno być to jednak traktowane jak święto, czy jak coś co się zdarza raz do roku. Teatr powinien stać się stałym elementem wyjść rekreacyjnych, wtopić się w codzienność nie tracąc swojej wyjątkowej atmosfery. Co ile się powinno chodzić do teatru? Oczywiście jak najczęściej.

 

Podsumowanie

 

Reasumując, teatr wpływa pozytywnie na psychospołeczny rozwój dziecka, buduje wewnętrzną harmonię oraz pomaga lepiej kontrolować i wyrażać zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. Ułatwia dziecku nawiązywanie społecznych relacji i rozwiązywanie konfliktów. Czyni dziecko wrażliwym na piękno i sztukę, pomaga docenić to, co je otacza. No i oczywiście wywołuje uśmiech na twarzach małych artystów.

 

Kilka słów o Teatrze im. H. Ch. Andersena. To miejsce z wieloletnią (ponad 60 letnią) tradycją. Od blisko dwóch lat siedziba tej instytucji mieści się w Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie. W Andersenie odnajdą się zarówno najmłodsze dzieci (oferujemy spektakle dla maluszków od 0 do 5 roku życia), jak i nieco starsze oraz młodzież i dorośli. Staramy się równoważyć swoją ofertę kulturalną, aby każdy widz spragniony kultury, chcący poczuć „magię teatru” spędził miło czas i powracał do nas regularnie.

 

Aktualny repertuar oraz więcej informacji dotyczącej teatru znajdziecie na stronie: www.teatrandersena.pl

 

Bilety można zakupić na stronie: http://bilet.teatrandersena.pl/ lub w kasie teatru (czynna od wtorku do piątku w godzinach od 11 do 15 oraz 2 godziny przed spektaklem).

 

Źródło: mamawlublinie.pl, female.pl, teatrandersena.pl

Podziel się