Data poczęcia – jak ją ustalić?

Poczęcie ma miejsce wtedy, gdy komórka jajowa łączy się z plemnikiem. Data poczęcia nie musi się jednak zbiegać z datą współżycia. Jeśli kobieta uważnie śledzi swój cykl, jest w stanie sama (w przybliżeniu) ustalić, kiedy doszło do zapłodnienia. Najprecyzyjniej zrobi to jednak lekarz podczas badania USG.

Zgodnie z regułą Naegelego ciąża trwa około 280 dni…

…licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To właśnie na podstawie daty menstruacji lekarz oblicza wiek ciąży i wyznacza przypuszczalną datę porodu. W rzeczywistości ciąża jest jednak o 2 tygodnie krótsza i trwa mniej więcej 266 dni, licząc od dnia zapłodnienia. Jaki z tego wniosek?

Termin porodu można tak naprawdę jedynie oszacować, nie da się go określić co do dnia. Poród, w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży, powinien mieć miejsce między 38. a 40. tygodniem ciąży. Oznacza to, że dziecko może przyjść na świat 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem albo 2 tygodnie po nim.

Do zapłodnienia może dojść tylko w dni płodne…

Do poczęcia dziecka może dojść jedynie w fazie owulacji – kiedy z jajnika zostanie wypuszczona dojrzała komórka jajowa. Przy regularnych 28-dniowych cyklach owulacja wypada zwykle w 14. dniu cyklu. Jeśli zatem lekarz oceni, że kobieta jest w 8. tygodniu ciąży, to do zapłodnienia doszło prawdopodobnie 6 tygodni wcześniej.

Po uwolnieniu komórka jajowa może zostać zapłodniona przez ok. 1 dobę. Czy to oznacza, że kobieta ma szansę zajść w ciążę tylko przez 1 dzień w ciągu całego cyklu? Nie, ponieważ plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety nawet 3-5 dni. Dlatego okres płodny zaczyna się już kilka dni przed owulacją. Stąd też wniosek, że data poczęcia wcale nie musi pokrywać się z dniem, w którym doszło do stosunku.

Skąd kobieta ma wiedzieć, że właśnie występuje u niej owulacja?

W trakcie owulacji kobieta może odczuwać ból podbrzusza oraz nadwrażliwość piersi. Może również dojść do niewielkiego wzrostu temperatury – całego ciała oraz w obrębie szyjki macicy. Tuż przed owulacją śluz szyjkowy staje się też bardziej gęsty. Dobrze, aby kobieta planująca ciążę, bacznie obserwowała swój organizm i pojawiające się objawy. Jeśli dobrze wsłucha się w swoje ciało, będzie jej wtedy nie tylko łatwiej począć dziecko, ale też ustalić, kiedy doszło do poczęcia.

Jeśli nie wiemy, jak obliczyć datę poczęcia, pomogą nam w tym dostępne w internecie kalkulatory ciąży. Aby z nich skorzystać, wystarczy znać datę ostatniej miesiączki oraz długość cyklu (czasem też długość fazy lutealnej).

Ustalenie daty poczęcia na podstawie badania USG

Badanie ultrasonograficzne (USG) daje dużo większą pewność, jeśli chodzi o określenie przybliżonej daty poczęcia. Ginekolog wyznacza wiek płodu na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) w I trymestrze ciąży oraz pomiaru główki (BPD i HC), obwodu brzucha (AC) i długości kości udowej (FL) w II i III trymestrze.

Trzeba jednak pamiętać, że im starsza ciąża, tym różnica między wiekiem płodu a szacowanym terminem porodu może być większa. Bywa, że wynosi ona nawet 3-4 tygodnie.

Jeśli badanie USG wykaże, że wiek ciąży różni się od wieku wyznaczonego na podstawie daty ostatniego krwawienia, lekarz zmienia sposób liczenia i sugeruje się tym, co widzi na obrazie USG. Najczęściej dzieje się tak u kobiet, które mają nieregularne cykle.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Podziel się