Chustonoszenie – zalety i …wady?

Chusty do noszenia dzieci mają ogromną liczbę zagorzałych zwolenniczek, można wręcz zażartować, że z używaniem chusty często idzie w parze określony światopogląd. Niektóre mamy twierdzą wręcz, że chustonoszenie to jedyne słuszne rozwiązanie. A jak jest naprawdę? Chusty to zwykłe narzędzie i jak każde narzędzie może być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, służąc i wspomagając rozwój dzieci lub szkodząc, gdy używane jest niewłaściwie. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, chusta to zdrowy i bezpieczny sposób noszenia dzieci. Jednak jak każde narzędzie, także chusty mają swoje wady i zalety niezależnie od tego czy używamy ich poprawnie czy też nie. W niniejszym artykule postaramy się je obiektywnie przedstawić.

 

Zaczniemy oczywiście od plusów:

 

1. Podróżowanie
Dzięki chustom nie ma potrzeby korzystania z windy lub podjazdu. A szlaki turystyczne, zatłoczone sklepy i transport publiczny nie stanowią wielkiego wyzwania.

2. Koszty
Dobre wózki nie są tanie – nawet z drugiej ręki mogą być droższe niż niejedna porządna chusta.

3. Przestrzeń
Wózki zabierają mnóstwo miejsca zarówno w samochodzie jak i w domu. Za to chusta spokojnie zmieści się w małej torbie, można ją mieć pod ręką praktycznie w każdej chwili.

4. Bliskość
W chuście dziecko cały czas jest przy naszej klatce piersiowej, wtulone i bezpieczne. To sprzyja budowaniu bliskości i karmieniu piersią. Większość dzieci bardzo łatwo zasypia w chuście podczas zwykłego chodzenia lub kołysania.

5. Komunikacja
Będąc tak blisko ciebie w chuście, niemowlęta mogą rozwijać się z wyprzedzeniem; obserwując cię, uczą się języka i sygnałów niewerbalnych.

6. Wolne ręce
Codzienne czynności, takie jak prace domowe, są łatwe do zrobienia z dzieckiem w chuście. Podczas gdy Ty zajmujesz się domowymi obowiązkami, Twój maluszek szczęśliwie wtula się w ciebie, śpiąc lub obserwując otoczenie.

7. Sprawność
Noszenie dziecka w chuście na długich dystansach to świetny trening dla organizmu.

 

Minusy chustonoszenia:

 

1. Trudność
Niektóre sposoby wiązania mogą być dosyć trudne do opanowania. Na początku wymaga to sporej dozy cierpliwości. Ale praktyka czyni mistrza, a obecnie w Internecie można znaleźć dziesiątki filmów przedstawiających różne sposoby wiązania.

2. Wybór
Oferta chust do noszenia jest tak bogata i różnorodna, że potrafi przytłoczyć każdą początkującą mamę. Znalezienie takiej, która Ci odpowiada, może okazać się nie lada wyzwaniem. Pomocne mogą okazać się rady od doświadczonych mam.

3. Zakupy
Chusta może okazać się problematyczna, jeśli planujesz zrobić duże zakupy. Wtedy to wózek jest bardziej przydatny. Noszenie dziecka w chuście i dźwiganie toreb z większymi zakupami potrafi zniechęcić do chusty.

4. Pogoda
W czasie upałów, noszenie dziecka może być trudniejsze. Może się okazać, że potrzebujesz dodatkowej chusty tkanej z lżejszego materiału. Także dziecko powinno być lżej ubrane żeby się nie przegrzać. Kiedy pada deszcz wystarczy zaopatrzyć się w dostatecznie duży parasol, który ochroni Ciebie i Twoje dziecko.

5. Liczba dzieci
Chusta jest świetna, jeśli masz jedno dziecko, ale w przypadku dwójki maluszków? Istnieją specjalne chusty do noszenia bliźniaków, jednak zdecydowanie wygodniejszy jest podwójny wózek.

6. Odkładanie dziecka
Korzystanie z chusty może być czasem problematyczne, np. kiedy chcesz bezpiecznie odłożyć dziecko gdy potrzebujesz chwilę odpocząć będąc poza domem. Kiedy korzystasz z wózka nie masz takiego problemu.

7. Bezpieczeństwo
Noszenie dziecka w chuście zawsze będzie bardziej ryzykowne niż wożenie go w wózku. Istnieje niebezpieczeństwo, że możesz poślizgnąć się bądź stracić równowagę i upaść. W miarę możliwości staraj się mieć wolne ręce, wtedy masz większe szanse by zamortyzować ewentualny upadek. Pamiętaj: jeśli masz zawroty głowy lub jesteś przemęczona, nie korzystaj z chusty dopóki nie będziesz czuć się w pełni sił.

 

Zarówno minusy jak i plusy zależą w dużej mierze od naszego stylu życia, niektóre wręcz kłócą się ze sobą. Najlepszym wyjściem jest możliwość korzystania zarówno z chusty jak i wózka w zależności od sytuacji. A przede wszystkim ważne jest by każdy miał wolny wybór z czego chce korzystać nie narzucając jednocześnie nikomu swoich przekonań.

 

Źródło: http://www.kidspot.com.au/

 

Podziel się