Cesarskie cięcie – czy mam prawo nazywać się matką?

Cesarskie cięcie obrosło wieloma mitami w ciągu ostatnich kilku lat. Doszło do takiego kuriozum, że wiele matek traktuje inne matki, które urodziły przez „cesarkę” jako matki drugiej kategorii. Zarzuca się im, że nie urodziły dziecka drogą naturalną, dlatego mogą co najwyżej obchodzić jego „wydobyciny” a nie urodziny. Skąd takie okrucieństwo? Być może z niewiedzy. Kobietom rodzącym naturalnie cesarka często kojarzy się z pójściem na łatwiznę, z wygodnictwem. Zabieg ten wydaje się pozbawiony bólu czy powikłań, wszak wszystko przebiega w znieczuleniu, nie ma skurczy, parcia, wysiłku… Jednak czy na pewno? I czy kobiety rodzące przez cesarskie cięcie same wybierają taką właśnie drogę kierując się chęcią uniknięcia trudu i cierpienia?

Prawda jest dużo bardziej skomplikowana. Gros kobiet trafiających na porodówkę nie zdaje sobie sprawy, że urodzi przez cesarskie cięcie. Obok wielu wskazań medycznych, które czynią „cesarkę” konieczną, istnieje oczywiście sporo porodów, w których zabieg ten przeprowadzany jest na życzenie pacjentki. Obecne statystyki mówią, że od 1999 roku liczba cesarskich cięć w Polsce podwoiła się. Obecnie przez cesarskie cięcie na świat przychodzi około 35% dzieci (Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 10-15% porodów powinno się kończyć w ten sposób). Jest więc prawdą, że istnieją tzw. cesarki na  „życzenie” pacjentek,  kiedy dokumentacja medyczna jest fałszowana a cała procedura jawi się jako mocna naciągana. Jednak my skupimy się na „cesarkach” z medycznego wskazania.

Wskazania do cesarskiego cięcia
Poprzedni poród przez cesarskie cięcie i ta sama przyczyna

Jeśli poprzedni poród został rozwiązany przez cesarskie cięcie to zazwyczaj nie jest to wskazaniem do tego, drugi raz w ten sposób rodzić. Jeśli jednak przyczyna poprzedniej „cesarki” w dalszym ciągu istnieje i nie można jej przeskoczyć, wtedy konieczne jest powtórzenie cesarskiego cięcia.

Za duża główka dziecka

Jedną z przyczyn cesarskiego cięcia jest duża, niewspółmierna główka, która nie może przejść przez kanał rodny.

Nieprawidłowe ułożenie malucha

W przypadku pośladkowego położenie dziecka bądź każdego innego nieprawidłowego położenie wykonywane jest cesarskie cięcie.

Choroba matki

Wskazaniem do wykonania zabiegu może być także choroba kobiety rodzącej, np. cukrzyca, problemy z sercem, czy podwyższone ciśnienie krwi. Zabieg jest wykonywany także w przypadku otyłości przyszłej matki, poważnej wady wzroku, która zwiększa ryzyko odklejenia się siatkówki bądź niewydolności nerek.

Łożysko przodujące

Powodem cięcia może być także łożysko przodujące (kiedy łożysko całkowicie lub częściowo zamyka ujście szyjki macicy). Lekarz może zdecydować o cesarce również, gdy łożysko zbyt wcześnie się oddzieli od ściany macicy.

Wirus Herpes i HIV

Aktywne zakażenie wirusem Herpes (wywołującym opryszczkę) oraz zarażenie wirusem HIV także jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Ciąża wielopłodowa

Przez cesarskie cięcie zazwyczaj rodzą się bliźnięta, niemal zawsze trojaczki oraz liczniejsze płody.

W trakcie porodu

Czasami decyzja o wykonaniu cięcia cesarskiego zapada w trakcie porodu drogami natury. Najczęściej przyczyną jest brak postępu porodu: kiedy faza parcia przedłuża się lub szyjka nie rozwiera wystarczająco szybko. Przyczyną może być wypadnięcie pępowiny, stan zagrożenia płodu, ryzyko pęknięcia macicy.

Jak widać wskazań do cesarskiego cięcia jest wiele. Duża część naturalnych porodów również kończy się cięciem z powodu nieprzewidzianych i nagłych powikłań  czy trudności. Dlatego ocenianie innych przez pryzmat cesarskiego cięcia jest krzywdzące i głupie. Żadna kobieta zamierzająca rodzić naturalnie, dopóki nie urodzi nie ma pewności, że objedzie się bez cesarskiego cięcia. Jest to zdobycz medycyny, z której trzeba się cieszyć, a nie potępiać. A to, że zdarzają się nadużycia w tej materii? To nie ma znaczenia.

Jedno wiemy na pewno, każda kobieta, która urodziła czy to przez cesarskie cięcie czy siłami natury jest Matką!

Podziel się