Celiakia – jak może wpływać na ciążę? 4 najważniejsze fakty

Mało kto zdaje sobie sprawę, że celiakia – niezdiagnozowana i/lub nieleczona – może przyczynić się do poronienia. Niestety aż 95% osób z celiakią nie ma świadomości swojej choroby… [1] Co warto wiedzieć o trwałej nietolerancji glutenu i co zrobić, żeby zwiększyć szanse na szczęśliwe rodzicielstwo?

 

  1. Nieleczona celiakia nawet 10 razy podwyższa ryzyko poronienia…

…w porównaniu z ryzykiem obecnym u leczących się kobiet [2]. Dlaczego tak się dzieje? Przy celiakii organizm nieodpowiednio reaguje na dostarczany gluten – atakując własne tkanki, kosmki jelitowe. Rolą tych małych wypustek jest powiększenie powierzchni chłonnej jelita, więc jeśli są zdegradowane, pojawiają się zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pożywienia i leków.

To powoduje niedobory ważnych witamin i minerałów, m.in. kwasu foliowego, żelaza czy cynku, co niekorzystnie wpływa na organizm i ciążę. Nie można zapominać też o często towarzyszących celiakii problemach endokrynologicznych [2] i utrudnieniach w zagnieżdżeniu zarodka (z powodu obecnych przeciwciał).

  1. Celiakia może uaktywnić się w każdym wieku, np. pod wpływem ciąży

Żeby doszło do zachorowania na celiakię, konieczne są predyspozycje genetyczne, gluten i czynnik aktywujący. Aktywatorami mogą być m.in. ciąża, duży stres, spadek odporności, zawał czy podeszły wiek.

Warto zdawać sobie sprawę, że trwała nietolerancja glutenu wcale nie jest chorobą wieku dziecięcego. Źródła naukowe mówią nawet, że „Obecnie 60% nowo rozpoznawanych przypadków celiakii dotyczy osób dorosłych” [3].

  1. Jedynym objawem celiakii może być poronienie

„Zaburzenia w reprodukcji mogą być pierwszym i jedynym objawem nierozpoznanej celiakii, a także powikłaniem nieleczonej lub niewłaściwie leczonej choroby” [2]. Niestety wiele osób kojarzy celiakię z problemami z układem pokarmowym (bóle brzucha, biegunki, wzdęcia etc.), które występują tylko u ok. 10% celiaków [4].

Częściej choroba objawia się w sposób nieoczywisty, np. poronieniem, anemią, aftami, zmęczeniem, problemami skórnymi czy bólami głowy.

  1. Eliminacja glutenu przy celiakii to szansa na szczęśliwe rodzicielstwo

Celiakia jest chorobą, której nie da się wyleczyć, dlatego niezbędne jest całkowite wyeliminowanie glutenu. Dzięki temu można zadbać o organizm i uzupełnić powstałe wcześniej niedobory, co w wielu przypadkach umożliwia zajście w ciążę i jej donoszenie.

Ważne, aby nie przechodzić na dietę bezglutenową na własną rękę i przed rozpoznaniem choroby. Celiakia ma podłoże genetyczne, więc najpierw najlepiej sprawdzić predyspozycje do zachorowania (ich brak pozwala wykluczyć chorobę). Przy ich obecności wykonuje się dalsze badania – krwi (w kierunku przeciwciał), a czasami też biopsję jelita.

Źródła:

[1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska, Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry, „Farmacja Współczesna” 2012, 5, s. 10.

[2] A. Szaflarska-Popławska, B. A. Cichańska, K. Kupczyk, Celiakia. Dieta bezglutenowa. Co powinieneś o tym wiedzieć, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA, Bydgoszcz 2009.

[3] D. Satora, K. Bochen, A. Prystupa, J. Pietraszek-Mamcarz, J. Mosiewicz, J. Schabowski, Celiakia – choroba nie tylko dziecięca, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, 13, 1, s. 91.

[4] http://www.celiakia.pl/objawy/

Autor: www.poronilam.pl

Zdjęcie: © Wavebreak Media Ltd/pl.123rf.com

Podziel się