Baby shower czyli pępkowe po babsku!

Co to jest baby shower? Jeszcze kilka lat temu większość mam przypuszczalnie nie byłaby w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak obecnie ta impreza ma już w Polsce spore grono zwolenniczek. Na czym polega, kto i dla kogo je organizuje? W niniejszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania.

 

Co kryje się pod nazwą baby shower?

 

Jest to impreza organizowana dla przyszłej mamy przez jej krewne i przyjaciółki. Zwyczaj ten przywędrował do naszego kraju zza oceanu. Baby shower pochodzi wprawdzie ze Stanów Zjednoczonych, ale cieszy się także dużą popularnością w innych krajach anglosaskich. Baby shower w dosłownym tłumaczeniu to „dziecięcy prysznic” – a w domyśle „prysznic prezentów”, którymi obsypywana jest ciężarna kobieta przez uczestniczki przyjęcia wydawanego na jej cześć. Prysznic prezentów to kluczowy moment  tej imprezy.  Tak samo ważne jest dobre jedzenie, bezalkoholowe drinki oraz gry, zabawy, konkursy, żarty i babskie ploteczki.  Baby shower to impreza organizowana przez kobiety i dla kobiet. Odpowiednik męskiego „pępkowego” tyle, że odbywa się ona jeszcze przed narodzinami dziecka.

 

Baby shower z każdym rokiem staje się w Polsce coraz bardziej powszechne. W internecie pojawiło się całkiem sporo ciekawych artykułów i poradników dotyczących tej tematyki, powstały także sklepy w których można zakupić prezenty dla przyszłej mamy oraz fikuśne gadżety, jak np. pieluszkowy tort czy zastawę z odpowiednimi dekoracjami. Istnieją także firmy, które zajmują się profesjonalnym przygotowaniem takiej imprezy. Z drugiej strony na polskiej Wikipedii wciąż brak hasła baby shower.

 

Co kupić na prezent?

 

Baby shower to idealna okazja by skompletować wyprawkę dla przyszłej mamy. Dlatego też tradycja nakazuje by upominki były związane z dzieckiem i macierzyństwem (np. pieluszki, kocyki dziecięce, ubranka, akcesoria do higieny dla niemowląt, kosmetyki dla noworodka etc.). Dobrym pomysłem ze strony organizatora może być stworzenie listy prezentów, pomoże to uchronić uczestniczki przed dublowaniem podarków lub kupieniem czegoś co przyszła matka już posiada.  Głównym założeniem baby shower jest po prostu okazanie wsparcia przyszłej mamie a także dzielenie z nią radości z powodu zbliżających się narodzin potomka. Dlatego właśnie warto zadbać o oprawę przygotowując gry, konkursy itp. o czym już była mowa wyżej.

 

Kto organizuje baby shower?

 

W USA zazwyczaj to najbliższa przyjaciółka bądź druhna przyszłej mamy (ewentualnie siostra bądź dalsza krewna) bierze na siebie obowiązek zorganizowania przyjęcia. Miejscem spotkania może być mieszkanie lub wynajęty lokal. Osoby zaproszone na imprezę solidarnie dzielą się kosztami. W Polsce tematyka baby shower jeszcze raczkuje, dlatego często to ciężarna kobieta osobiście sugeruje najbliższym, że marzy jej się taka impreza. Zdarza się więc, że przyszła mama bierze aktywny udział w przygotowaniu przyjęcia i nie ma w tym nic złego.

Niektóre kobiety wolą poczekać do rozwiązania, ponieważ nie chcą „zapeszać”, inne po prostu nie czują się pewnie dopóki nie trzymają swojego potomstwa ramionach. Baby shower organizowany zarówno przed czy po narodzinach jest świetną okazją do tego by się spotkać, porozmawiać, podzielić radością i zrelaksować a co najważniejsze wesprzeć młodą mamą, której życie zmienia się diametralnie.

 

Źródło: mjakmama24.pl

Podziel się