Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo?

Grupa krwi się nie zgadza więc ojcostwo stoi pod znakiem zapytania? Warto przede wszystkim wiedzieć, że porównanie grup krwi nie pozwala ustalić ojcostwa – ta metoda wykorzystywana była kilkadziesiąt lat temu, gdy wykonanie badań genetycznych było niemożliwe. Inna grupa krwi nie zawsze oznacza brak pokrewieństwa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Inna grupa krwi w książeczce zdrowia

Porównanie grup krwi nie pozwala potwierdzić ojcostwa. W niektórych przypadkach można na jego podstawie jedynie bardzo wstępnie je wykluczyć, jednak zawsze potrzebne jest dodatkowe potwierdzenie. W układzie AB0 istnieją cztery grupy krwi: A, B, AB i 0. Każdy z nas ma jedną z nich, która została odziedziczona po rodzicach. Identyczną grupę krwi mają więc miliony ludzi na całym świecie – nie jest to wyróżnik danej osoby i na jej podstawie nie można ustalać pokrewieństwa. Istnieją takie przypadki dziedziczenia, dzięki którym można bardzo wstępnie wykluczyć ojcostwo – np. gdy matka ma grupę 0, a ojciec B, dziecko nie może mieć grupy A. W niektórych sytuacjach dziecko może mieć ponadto jedną ze wszystkich czterech grup (co uniemożliwia nawet wstępne wykluczenie ojcostwa).

Grupa krwi czy badanie genetyczne?

Grupa krwi nie może identyfikować danej osoby, natomiast ustalany w teście na ojcostwo profil genetyczny – już tak. Taki profil nie bez powodu nazywa się „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ jest unikalny dla każdej osoby (oprócz bliźniąt jednojajowych) i jest wyróżnikiem danej osoby.  Warto również zdawać sobie sprawę, że u dzieci poniżej 2. roku życia wiarygodne oznaczenie grupy krwi może być niemożliwe. A to dlatego, że mogą one mieć zbyt małą ilość antygenów na krwinkach, co może wiązać się z nieprawidłowym wynikiem. Jednoznaczny rezultat badania genetycznego można natomiast uzyskać jeszcze na etapie ciąży. Fragmenty DNA, które analizuje się w takim badaniu, są ustalone w momencie poczęcia i nigdy się nie zmieniają.

Genetyczne badanie ojcostwa – w przeciwieństwie do porównania grup krwi – zawsze jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: © famveldman/123rf.com

Podziel się