jak czytać składy kosmetyków
fot. pexels.com

Coraz częściej robiąc zakupy chcemy wybierać świadomie. To poradnik, który podpowie Ci jak czytać składy kosmetyków, a tym samym kupować świadomie i unikać szkodliwych substancji. Twoja skóra i włosy z pewnością Ci za to podziękują!

Składy kosmetyków

Spoglądasz na swoje włosy w lustrze – zniszczone i przesuszone. Dlaczego, skoro reklama i etykieta szamponu obiecywały, że Twoje włosy będą cudownie nawilżone i lśniące? Jeśli znasz takie sytuacje, jest to odpowiedni moment na to, żeby przestać wierzyć pięknym obrazkom w reklamach i dowiedzieć się co naprawdę na siebie nakładasz. Więc weź do ręki ulubiony szampon i… no właśnie, o co chodzi z tymi dziwnymi nazwami? Jak to się czyta?

Co to jest INCI?

Skład INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients to niestety jedna z niewielu informacji znajdujących się na opakowaniach kosmetyków, której możemy być całkowicie pewni. Według prawa Unii Europejskiej, we wszystkich krajach członkowskich produkty kosmetyczne muszą zawierać na opakowaniu spis składników, ewentualnie na ulotce, jeśli opakowanie jest zbyt małe. Jest to regulowany prawnie spis substancji zawartych w danym produkcie. Jednak INCI nie zawiera informacji o tym ile procent danej substancji znajduje się w kosmetyku. Możemy się tego tylko domyślać, bazując na maksymalnych dopuszczalnych stężeniach. W składzie stosuje się język angielski, a nazwy surowców roślinnych są zapisywane po łacinie.

Jak czytać składy kosmetyków?

dlaczego warto czytać składy kosmetyków
fot. pexels.com

1. Czytamy zawsze od lewej do prawej strony

Składy należy czytać zawsze od lewej do prawej strony.

2. Skład ułożony jest według stężenia danej substancji 

Substancje ułożone są według ich stężenia w danym produkcie – tych przedstawionych na początku produkt zawiera najwięcej. Im dalej są wymieniane, tym mniejsze jest ich stężenie w kosmetyku.
Jednak wyjątkiem są w tym przypadku składniki zawarte w stężeniu mniejszym niż 1% – mogą być one podane w dowolnej kolejności, zazwyczaj są układane w kolejności alfabetycznej.

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków?

Zastanawiasz się po co uczyć się czytać składy? Dlaczego to takie ważne?

  • Będziesz wiedziała, czy dany kosmetyk jest warty swojej ceny. Jeśli producent oferuje Ci krem za 100 zł, który na początku w składzie ma wodę i parafinę, to zwyczajnie chce wykorzystać Twoją niewiedzę.
  • Będziesz potrafiła dobrać odpowiednie kosmetyki dla potrzeb swoich włosów, skóry i cery.
  • Będziesz wiedziała, których substancji należy unikać, ponieważ szkodzą Twojemu zdrowiu i urodzie.
  • Unikniesz kosmetyków, które Cię uczulają.

Czego zatem należy unikać?

Szkodliwe substancje w kosmetykach

szkodliwe substancje w kosmetykach
fot. pexels.com
  • Substancje zapachowe – mogą uczulać i podrażniać skórę
  • Formalina – jest stosunkowo silnym alergenem kontaktowym, który może powodować podrażnienia układu oddechowego i oczu
  • Syntetyczne konserwanty – mogą powodować reakcje alergiczne
  • Parabeny – należą do najczęstszych alergenów, a ich stosowanie może powodować uwra­żliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych
  • SLS i SLES – mogą przesuszać i podrażniać, więcej na ten temat przeczytasz tutaj: SLS i SLES w kosmetykach. Czy należy się ich bać?
  • Parafina – wyrównuje nie­rów­noś­ci skóry i przebarwienia, ale przy tym pokrywa skórę nieprzepuszczalną powłoką. W efekcie skóra staje się miękka i gładka, ale jej oddychanie jest uniemożliwione.
  • Silikony – częste używanie silikonów przez osoby o wra­żli­wej skórze z tendencją do pojawiania się niedoskonałości i trądziku może powodować nasilenie objawów. Ponadto silikony ciężko zmyć ze skóry bądź włosów i gromadzą się w tkankach.

Wymienione substancje to tylko niektóre z substancji, które mogą być szkodliwe dla naszej skóry i włosów. Lista podobnych substancji jest o wiele dłuższa. W dodatku występują pod różnymi nazwami, dlatego na koniec umieszczamy linki do stron, na których możesz sprawdzić substancje, które znajdziesz w składzie i ocenić ich szkodliwość.

Strony do analizowania składów kosmetyków

http://www.cosdna.com/

http://kosmopedia.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here