Sól kuchenna i jej pomocne właściwości

Sea Salt in a spoon and bowl isolated on white backgroundOgromne możliwości soli kuchennej, jako pomocnika w sprzątaniu i czyszczeniu, są wciąż niedoceniane. Zamiast wydawać pieniądze na kolejny reklamowany preparat zapoznaj się właściwościami soli. Wyjdzie to na dobre nie tylko naszemu środowisku naturalnemu, ale i Twoim finansom rodzinnym.

Sól kuchenna w połączeniu z sokiem z cytryny działa ze zdwoją mocą i jest doskonałym środkiem:
– czyszczącym,
– odkażającym,
– ściernym,
– dezynfekującym,
– antyseptycznym.

W jakich sytuacjach może nam pomóc zwykła sól kuchenna?

W KUCHNI

Przypalone naczynia
Pozbędziemy się spalenizny, gotując słoną wodę w przypalonym naczyniu (1 stołowa łyżka na każde pół litra wody).

Przypalony garnek emaliowany
Do przypalonego emaliowanego garnka wlać trochę wody, wsypać łyżkę soli i pozostawić na całą noc, a następnie podgrzać i zagotować na kuchence. Spalenizna sama zejdzie.

Żeliwna patelnia
Najlepiej czyścić na sucho, używając soli i papierowych ręczników.

Porcelanowe naczynia
Plam na naczyniach z porcelany pozbędziemy się, nacierając je solą.

Piekarnik, grill, blacha, brytfanna
Posypujemy obficie zabrudzoną powierzchnię solą, podgrzewamy i czekamy aż sól zbrązowieje. Potem ścieramy ją papierowym ręcznikiem lub zamiatamy pędzelkiem. Gdy pozbędziemy się soli, myjemy naczynie lub urządzenie w wodzie z płynem i dokładnie wycieramy.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Zapachu po rybie czy cebuli pozbędziemy się, pozostawiając naczynie przez kilka minut w słonej wodzie. Będzie błyszczące i czyste. Natomiast ręce przesiąknięte zapachem cebuli nacieramy solą i płuczemy w zimnej wodzie.

Plamy po nikotynie na naczyniach
Żółte, brązowe plamy po nikotynie oraz smugi po papierosach na szkle lub porcelanie można usunąć za pomocą zwykłego korka zamoczonego w wodzie i obtoczonego w soli – przecieramy nim zabrudzoną powierzchnię.

Czyszczenie jarzyn
Jarzyny możemy oczyścić z wszelkich nieproszonych gości (np. robaków) – wkładając je na kilka minut do osolonej wody.

W ŁAZIENCE

Gąbka do kąpieli
Nie będzie się kruszyć, jeśli zafundujemy jej słoną kąpiel – zostawimy na noc w wodzie z solą (5 łyżek soli na 3 litry wody), a rano dokładnie wypłuczemy i wysuszymy.

Szklanka do mycia zębów
Należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Na dno naczynia wsypujemy łyżeczkę soli i zalewamy ciepłą wodą. Pozostawiamy na jakiś czas, a potem dokładnie myjemy.

Szczotka do włosów
Nową szczotką dłużej się pocieszymy, jeśli zanurzymy ją w wodzie z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody) i dobrze wysuszymy. Podobnie możemy potraktować szczotkę do zamiatania podłogi.

Zasłonka prysznicowa
Zeschniętych plam pozbędziemy się przy pomocy słonej wody (3 łyżki stołowe na jeden litr). Należy pamiętać, aby dobrze wypłukać zasłony.

W POKOJACH

Kwiaty cięte w wazonie
Jednym ze sposobów, aby przedłużyć życie ciętych kwiatów, jest szczypta soli wsypana do wazonu z wodą. Inne sprawdzone metody to odrobina cukru lub miedziana moneta wrzucona do wody.

Kosze i koszyki wiklinowe
Najlepiej czyścić wodą z solą.

Słomiana mata
Jeśli chcemy uchronić matę przed kruszeniem i łamaniem, warto spryskać ją od czasu do czasu słoną wodą.

Szyby pokryte szronem
Szyby przetarte gąbką zwilżoną w słonej wodzie nie zamarzną nawet przy bardzo niskich temperaturach. Pamiętajmy, aby po myciu wypolerować okna zmiętą gazetą. Z metody tej możemy korzystać także podczas czyszczenia szyb samochodowych, zwłaszcza zimą.

Zapach farby
Potrafi przyprawić o zawrót głowy. Częściowo pozbędziemy się dokuczliwego zapachu dzięki miseczkom ze słoną wodą ustawionym w pokoju.

PLAMY

Czerwone wino
Posypujemy obficie solą i płuczemy w zimnej wodzie.

Dywan
Możemy wyczyścić, rozsypując po nim kilka garści soli, a następnie zamieść szczotką. Bardziej zadowalający efekt uzyskamy na mokro – rozpuszczamy sól w wodzie, moczy szmatkę i pocieramy nią dywan.

Kawa lub herbata
Wymaga natychmiastowej reakcji. Postępujemy tak samo jak z plamą po czerwonym winie. Nalot znajdujący się na łyżeczkach po herbacie i kawie też usuniemy przy pomocy soli lub proszku do pieczenia.

Kakao
Świeże plamy od razu należy potraktować zimną wodą, a potem wyprać w roztworze wody z solą.

Obuwie
Odrobina soli wsypana do butów wchłania pot i utrzymuje skórę obuwia w doskonałym stanie.

Owoce
Świeże plamy posypujemy solą i płuczemy gorącą wodą. Potem pierzemy. Jeżeli nie zadziałało, warto namoczyć na noc w kwaśnym mleku i ponownie wyprać.

Sok owocowy
Posypujemy solą i czyścimy letnia wodą.

Przypalone żelazko
Plamę posypujemy obficie solą i wystawiamy na słońce, po kilku godzinach powinna zniknąć.

DLA ZDROWIA

Płukanka do ust
Do szklanki z ciepłą wodą wsypujemy niecałą łyżeczkę soli i płuczemy mieszanką usta po posiłku. Słona woda wzmacnia dziąsła i oczyszcza zęby.

źródło: www.ekorodzice.pl

Podziel się