Masa solna

masa solnaDzieci uwielbiają masy plastyczne. Ciastolina, plastelina, modelina, piaskolina….

Na pólkach sklepowych można tego znaleźć całe mnóstwo. Niektóre z nich są jednak dość drogie i gdy się już zainwestuje, trudno potem się powstrzymać, żeby nie ograniczać poczynań dziecka: „Nie mieszaj razem wszystkich kolorów”, „Musimy już schować, bo wyschnie i zrobi się twarda”, „Bierz po troszeczku, tylko tyle, ile potrzebujesz”.

A przecież nie o to chodzi.

Jeżeli trudno nam się zdecydować na zakup kolejnego zestawu „–liny”, ponieważ stanowi to spory wydatek, zaproponujmy dziecku inną masę – zrobioną własnoręcznie. Najprostszą z nich jest chyba masa solna.

Składniki zawsze są w domu dostępne.

Podstawowy przepis to:

1 szklanka soli

1 szklanka mąki

1 szklanka wody

Mieszamy wszystko razem aż do uzyskania jednolitej masy. Do wody możemy dodać farbę (lub barwnik spożywczy – wówczas masą może bawić się nawet bardzo małe dziecko, bez obawy, że spożycie może być niebezpieczne).

Przepis na masę może być modyfikowany – większa ilość mąki nada masie sprężystości, a odrobina oleju gładkości.

Można dowolnie eksperymentować, aż efekt będzie odpowiedni dla naszego dziecka.

Masa może być świetną zabawą dla dzieci w każdym wieku. Najmłodsze będą ją ugniatać, rozrywać i drobić na kawałeczki, starsze pokuszą się o ulepienie form, które odwzorowywać będą rzeczywistość. Do zabawy masą solną bardzo przydatne mogą okazać się proste akcesoria, np. wałek do ciasta, foremki do wycinania ciasteczek, tępy nożyk, wyciskacz do czosnku.

Ćwiczenie sprawności paluszków, pobudzanie receptorów wnętrza dłoni, zaangażowanie wyobraźni przy tworzeniu przedmiotów – to wszystko niewątpliwe zalety zabawy masą.

Efekty twórczości możemy zachować – przedmioty ulepione z masy solnej robią się twarde po wysuszeniu. Suszymy je na wolnym powietrzu, zimą możemy wspomóc ten proces ciepłem kaloryfera. Najbardziej efektywne jest suszenie w piekarniku.

Wysuszenie przedmiotów nie musi oznaczać końca kreatywnej zabawy. Jeśli użyliśmy masy w kolorze naturalnym, możemy następnie pomalować je farbami. W ten sposób stworzymy nasze własne zabawki, które mogą służyć przez długi czas.

mamamili

www.mamamili.blogspot.com

Podziel się