Malowanie na dużym formacie

Malowanie farbami nie zawsze musi oznaczać kartkę z bloku i pędzelek. Czasami warto sięgnąć po naprawdę duży format.

Wystarczy duża płachta (szary papier pakowy jest odpowiedni) i spora ilość farby, łatwo zmywalnej. Dziecko powinno mieć na sobie ubranie, któremu nie zaszkodzi zabrudzenie. Podłogę wokół również warto zabezpieczyć – może do tego posłużyć folia malarska, która jest dostępna w sklepach budowlanych. Dziecko samo obierze kierunek swojego działania. Może stworzyć obraz, który będzie miał swój określony temat. Ten sposób malowania może także stać się celem samym w sobie i dać dziecku możliwość nieograniczonej, twórczej ekspresji.

malowanie duży format 1
Duży format można również wykorzystać w sposób bardziej zaplanowany i ukierunkowany na efekt. To już wymaga większego współdziałania rodzica i dziecka. Pierwszym krokiem jest odrysowanie konturu dziecka leżącego na arkuszu papieru, rozłożonym na podłodze. Taki kontur można wykorzystać na różne sposoby. Na przykład zaproponować dziecku namalowanie siebie – czyli pokolorowanie farbami narysowanej postaci, biorąc pod uwagę szczegóły wyglądu dziecka. To ciekawy sposób na poćwiczenie umiejętności odwzorowywania kolorów, wzorów i innych cech charakterystycznych wyglądu.

Można także wykorzystać okazję do zaznajomienia dziecka ze szczegółami anatomii i procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim ciele.Rodzic maluje części układu np. pokarmowego, dziecko domalowuje niektóre szczegóły (w zależności od wieku i posiadanych umiejętności).

malowanie duży format 2

Taka lekcja anatomii z pewnością rozjaśni skomplikowane procesy zachodzące w ludzkim organizmie.

Malowanie na dużych arkuszach daje duże możliwości – nie ogranicza do działania jednego rodzaju, jest miejsce zarówno na pędzelek, jak i malowanie rękami czy stopami. Rozwijające zajęcie dla dzieci w każdym wieku.

mamamili
www.mamamili.blogspot.com

Podziel się