Dlaczego chorujemy

noutriboboWszelkie choroby człowieka wynikają z zaburzeń szlaków metabolicznych zachodzących wewnątrz organizmu. Procesy biochemiczne zachodzące w naszym ciele są ze sobą ściśle powiązane i regulowane tak, aby był zachowany balans. Dzięki temu organizm funkcjonuje prawidłowo. Jednakże, dysfunkcja chociażby jednego z procesów może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jakimi są zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu i w wyniku tego, zmiany chorobowe.

Najczęstszą przyczyną zaburzeń procesów biochemicznych jest brak substratów, albo kofaktorów potrzebnych do zajścia reakcji, a także zwiększona ilość inhibitorów, które uniemożliwiają przebieg lub spowalniają reakcje. Wiele substancji organizm potrafi wyprodukować sobie sam. Jednakże istnieje ogromna ilość związków egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane z pokarmem. Dlatego też,  bardzo ważne jest to, co jemy, w jakich proporcjach i ilościach. Istnieją trzy podstawowe rodzaje związków,  węglowodany, tłuszcze i białka, służące głównie, jako źródła jednostek budulcowych i energetycznych, a także witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Istotne są także inne związki, które pełnią ważną rolę w prawidłowym przebiegu wielu kluczowych reakcji. Takimi związkami są np. antyoksydanty. Rodzaj i proporcje substancji dostarczanych w pokarmie decydują o stanie naszego metabolizmu. Jednak skąd mamy wiedzieć, jakich substancji potrzebujemy biorąc pod uwagę fakt, że każdy organizm ma indywidualne zapotrzebowania?

Jedynym badaniem umożliwiającym biochemiczną ocenę wnętrza naszego organizmu jest Analiza Pierwiastkowa Włosów. Najistotniejsze jest jednak, aby uważnie obserwować jak nasz organizm reaguje na poszczególne potrawy. Unikajmy produktów, po których czujemy się źle, natomiast jedzmy to, po czym czujemy się lekko i dobrze.

Nutri Bobo
DIETETYKA I ŻYWIENIE
Profilaktyka zdrowia kobiet i dzieci
nutribobo@interia.pl
www.nutri-bobo.pl
www.facebook.com/pages/Nutri-Bobo/

Podziel się