Cytryna nie tylko dla zdrowia.

cytrynyCytryna, obok soli kuchennej, może być bardzo przydatna w codziennych zmaganiach z brudem, kamieniem i plamami. Sok z cytryny doskonale: czyści, wybiela, odkamienia i wywabia plamy.

Oto zastosowania cytryny:

1. Dzięki cytrynowej kąpieli chromowana powierzchnia (np. armatura) odzyska blask i będzie wyglądać jak nowa. Podczas czyszczenia chromu nie wolno używać szorstkiej gąbki. Chromowane powierzchnie należy natrzeć sokiem z cytryny, a potem odpowiednio długo polerować.

2. Cytryna, podobnie jak ocet, doskonale radzi sobie z kamieniem. Przekrojonej na pół cytryny możemy używać do czyszczenia wanny i umywalki.

3. Przetrzyj sokiem z cytryny zasłonkę do prysznica, a na pewno wróci do dawnej świetności.

4. Plasterek cytryny może zastąpić mydło po brudzących pracach. Usunie nieprzyjemny zapach oraz zabrudzenia z rąk.

5. Kilka paseczków skórki z cytryny dodane do ostatniego płukania naczyń w zlewie potrafią zdziałać cuda – nadadzą szklanym naczyniom piękny połysk.

6. Zamiast nabłyszcza do zmywarki można włożyć pojemnik ze skórkami cytryny, które nadadzą naczyniom blasku.

7. Resztki jedzenia szybko potrafią szybko zaschnac na szklanej powierzchni. Aby się ich szybko pozbyć, można użyć cytryny i gorącej wody.

8. Cytryna doskonale radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami naczyń, np. z deski do krojenia – który można usunąć za pomocą kawałka cytryny obtoczonego solą.

9. Szklany stół będzie lśnił, jeśli mocno natrzemy go sokiem z cytryny, wysuszymy, a następnie wypolerujemy miękką ściereczką.

10. Miedziane przedmioty odzyskają swój dawny połysk, gdy natrzemy je sokiem z cytryny i opłukamy wodą sodową.

11. Wybielające właściwości cytryny warto wykorzystać w przypadku brudnych skarpetek. Do garnka wrzucamy plasterki cytryny, „białe” skarpetki, wlewamy wodę i gotujemy około 20 min.

12. Czekoladę z białych tkanin – należy ją najpier zeskrobać nożem, a następnie przed praniem skropić sokiem z cytryny.

13. Naturalnych sposobów na usuwanie owocowych zabrudzeń jest wiele. Jednym z nich jest sok z cytryny, którym trzeba skropić plamę i pozostawić na kwadrans, a następnie wypłukać ubranie w ciepłej wodzie.

14. Z czarnymi plamami z pleśni dobrze poradzi sobie pasta przygotowana z jednej części soku z cytryny i jednej części proszku do pieczenia. Mieszankę należy nanieść na plamy, pozostawić na dwie godziny i spłukać.

15. W przypadku plam z potu – przygotuj dwie łyżki stołowe soku z cytryny i nanieś na plamę, a potem wypierz.

16. Sok z cytryny pomoże wstępnie oczyścić zabrudzenie z rdzy na bawełnie lub wełnie.

17. Sok z cytryny, a potem letnia woda i mydło powinny usunąć plamy z trawy na ubraniach.

Dobrze też wiedzieć, że cytryny przechowywane w słoiku z zimną wodą wytrzymają w chłodziarce nawet jeden miesiąc.

żródło: www.ekorodzice.pl

Podziel się