Niezwykły stół… z czarcią łapą!

czarciałapaSą takie miejsca w Lublinie, które szczególnie warto odwiedzić z dziećmi. Zaczynamy więc cykl artykułów, które zachęcą zarówno lublinian, jak i przyjezdnych gości do zwiedzania miasta z najmłodszymi. Dziś opowieść o niezwykłym stole…

Niezwykły stół… z czarcią łapą!

Jest w Lublinie taki jeden stół. Byłby to stół jakich wiele – drewniany, z czterema nogami, prostym blatem, gdyby nie pewien… czart.Zacznijmy jednak od początku…W dawnych czasach w Lublinie znajdował się Trybunał Koronny (dziś to budynek na środku lubelskiego rynku), w którym sądzono przeróżne spory, a wyroki podpisywano na stole, który jest powodem owej opowieści. Jedne spory były ważne, drugie trochę mniej, jednak szczególnie jedna rozprawa utkwiła wszystkim mieszkańcom miasta w pamięci! Był to proces który dotyczył pewnego bogatego szlachcica i bardzo biednej kobiety.

Sądzili się Ci dwoje o gospodarstwo ,które do tej pory prawnie należało do kobiety, jednak pewnego dnia to szlachcic zapragnął władać na jej ziemi. Poszedł więc do Trybunału, by wytoczyć jej sprawę. Zanim jednak zaczęła się rozprawa, szlachcic spotkawszy na korytarzu sędziów wręczył im sakiewkę wypełniona kosztownościami i rzekł: „Jeśli odbierzecie kobiecie gospodarstwo i mi je przekażecie zostawię wam tą sakiewkę”.Sędziowie przekupieni przez bogacza, wydali więc wielce niesprawiedliwy wyrok odbierając kobiecie wszystko to co miała cenne… i w tym miejscu mógłby być smutny koniec tej historii, a stół pozostał by zwykłym stołem. Stało się jednak inaczej!

Odważna kobieta poprosiła o pomoc czartów, którzy postanowili jeszcze tego samego dnia przybyć do miasta i wyrok zmienić! Raz dwa spisali nowy dokument na sędziowskim stole, a żeby nikt go nie podważył, jeden z czartów podniósł do góry swą lewą rozgrzaną dłoń i wyrok przypieczętował! Ponieważ dłoń czart była piekielnie gorąca wypaliła odcisk w drewnianym stole, który obecnie można oglądać w Muzeum Lubelskim, a co więcej można też swą dłoń przyłożyć do odcisku łapy czarta i sprawdzić czy drzemią w nas czarcie moce!

Informacje praktyczne:

Muzeum Lubelskie ul. Zamkowa 9 Lublin

Godziny otwarcia:

– w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia; 10:00 – 17:00 (w środy i niedziele do 18:00)

– w okresie od 1 września do 30 maja; 9:00 – 16:00 (w środy i niedziele do 17:00)

Ceny biletów:

– stół z Czarcia Łapą – 3,00 zł

Sobota – wstęp wolny dla wszystkich!

Autorem tekstów jest:

KRAJKAKrajka Biuro Turystyki Kulturowej w Lublinie

www.krajka-lublin.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *