joga korzyści
fot. pexels.com

Joga jest znana od około 5000 lat, jednak w ostatnim czasie stała się szczególnie popularna. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej. Podpowiemy Ci jakie korzyści przynosi joga dla naszego ciała i umysłu. Przeczytaj!

Czym jest joga?

Joga to starożytna aktywność fizyczna wywodząca się z kultury indyjskiej. Ma ona na celu zjednoczyć ciało z umysłem, poprzez wykonywanie wskazanych pozycji ciała, czyli tzw. asan. Asan w połączeniu z prawidłowym oddechem i odpowiednią koncentracją przynoszą naprawdę rewelacyjne korzyści zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu.

Kontrowersyjność jogi 

„JOGA NIE JEST RELIGIĄ. jOGA TO NAUKA, NAUKA DOBREGO SAMOPOCZUCIA, NAUKA WIECZNEJ MŁODOŚCI, NAUKA INTEGRACJI CIAŁA, UMYSŁU I DUSZY” – aMIT RAY

Joga to aktywność fizyczna znana od tysięcy lat. W ostatnich latach stała się szczególnie popularna, a informacje na jej temat można znaleźć na prawie każdym portalu tematycznym. Powstaje coraz więcej szkół jogi i coraz więcej osób decyduje się ją praktykować. Jednak mimo, że nie jest żadną potajemną mistyczną praktyką, joga budzi wiele kontrowersji. Wielu ludzi ściśle utożsamia ją z religią, a konkretnie z buddyzmem i hinduizmem. Dodatkowo doszukują się w niej duchowych niebezpieczeństw.
Istotnie – niektóre techniki jogi zostały zaadaptowane przez konkretne systemy religijne, między innymi przez wspomniany już buddyzm i hinduizm. Jednak bez obaw – jogę może praktykować każdy.
Najsłynniejsza w dzisiejszych czasach joga Hatha nie jest powiązana z absolutnie żadnym wyznaniem. Podobnie jak Vinyasa i Ashtanga.
Techniki te koncentrują się wyłącznie na wykonywaniu asan, które, tak jak wyżej wspominaliśmy, w połączeniu z prawidłowym oddechem przynoszą naszemu ciału, umysłowi i psychice bardzo dużo korzyści. Jakich korzyści? Przeczytaj!

Joga i jej wpływ na ciało 

1. Wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i koryguje wady postawy

To jeden z najważniejszych efektów regularnego praktykowania jogi. Praktykowanie asan wymusza na nas utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała, przez co pomaga przestać się garbić. Już po kilku zajęciach garbiąc się zaczniesz odczuwać dyskomfort.

2. Łagodzi bóle pleców    

fot. pexels.comBadania naukowe mówią, że joga jest równie skuteczna w łagodzeniu przewlekłego bólu pleców jak fizjoterapia.

3. Łagodzi bóle głowy

Joga uspokaja i zmienia reakcję na ból, dzięki czemu ustępuje on szybciej i pojawia się rzadziej. W związku z tym, jeśli cierpisz na migrenowe bóle głowy – praktykuj jogę.

4. Wpływa korzystnie na serce

Praktyka jogi, podobnie jak trening karido czy ćwiczenia wytrzymałościowe, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

5. Reguluje ciśnienie krwi 

Poprzez lepsze ukrwienie i dotlenienie organizmu, regularna praktyka jogi pozwala obniżyć ciśnienie krwi i utrzymywać je na odpowiednim poziomie.

6. Uelastycznia ciało i zwiększa efektywność ruchu

Praktyka jogi zwiększa zakres ruchu stawów i rozciąga mięśnie, a tym samym sprawia, że nasza efektywność ruchu wzrasta.

joga wpływ na organizm
fot. pexels.com

7. Powoduje opóźnienie procesów starzenia

Regularna praktyka jogi opóźnia procesy starzenia się organizmu, przez co sprawia, że czujemy się i wyglądamy młodziej.

8. Łagodzi bóle miesiączkowe

Niektóre pozycje rozluźniają miednicę i organy brzuszne, tym samym zmniejszając intensywność bóli miesiączkowych.

9. Dodaje wzrostu

Joga wspomaga utrzymanie prawidłowej, czyli wyprostowanej, pozycji ciała. Według badań możemy zyskać dodatkowy centymetr wzrostu. Dodatkowo człowiek wyprostowany automatycznie wydaje się wyższy.

10. Poprawia wygląd całej sylwetki

Praktyka jogi wysmukla ciało, dodatkowo wyprostowana sylwetka automatycznie wygląda na wyższą, szczuplejszą i bardziej atrakcyjną.

Joga i jej wpływ na umysł oraz psychikę

11. Pomaga podczas nerwicy

Praktyka asan w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami oddechowymi wycisza układ nerwowy, a tym samym uspokaja i łagodzi objawy nerwicy.

12. Relaksuje

Spokojny, swobodny oddech i rozluźnienie mięśni pomagają wejść w stan pełnego relaksu.

wpływ jogi na zdrowie
fot. pexels.com

13. Poprawia samopoczucie

Joga podwyższa poziom GABA, czyli neuroprzekaźnika pozytywnie oddziałującego na nastrój, co skutkuje poprawą samopoczucia.

14. Łagodzi lęki

Podobnie jak wyżej – praktyka jogi wpływa na neuroprzekaźnik GABA, a wysoki poziom GABA wpływa na zmniejszenie lęków.

15. Poprawia koncentrację 

Regularne praktykowanie jogi poprawia ukrwienie mózgu, a tym samym wpływa pozytywnie na naszą uwagę i koncentrację. Dzięki temu szybciej się uczymy i z większą łatwością zapamiętujemy informacje.

Joga i jej wpływ na ciążę

joga w ciąży
fot. pexels.com

Joga może być praktykowana przez kobiety ciężarne. Co więcej – ma cudowny wpływ zarówno na przyszłą matkę, jak i nienarodzone maleństwo.

  • skręty poprawiają funkcjonowanie trzustki u przyszłej matki i u dziecka
  • praktykowanie asan poprawia elastyczność miednicy, co może mieć wpływ na przebieg porodu – sprawić, że będzie znacznie łatwiejszy
  • praktyka jogi łagodzi ciążowe bóle pleców 
  • wygięcia do tyłu pomogą rozłożyć ciężar płodu równomiernie, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się rozstępów

Dodatkowo regularna praktyka jogi przed zajściem w ciąże zmniejsza ryzyko poronienia, ponieważ niektóre asany kontrolują przedwczesne skurcze macicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here