jak myć pędzle i gąbeczki do makijażu
fot. pexels.com

Mycie pędzli i gąbeczek do makijażu to absolutna konieczność. Używanie nieumytych przyrządów do makijażu może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki dla naszej skóry. Jak myć pędzle i gąbeczki do makijażu? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak myć pędzle i gąbeczki do makijażu?

Mycie przyborów, których używasz do makijażu jest koniecznością. Tak jak po jedzeniu myjesz brudne naczynia, tak po skończeniu makijażu musisz umyć pędzle i gąbeczki, których użyłaś. To bardzo ważne, ponieważ używanie nieumytych lub niedokładnie umytych pędzli i gąbeczek może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla naszej ceryNarażamy skórę na:

  • trądzik
  • wysypki
  • alergie
  • zmiany skórne
  • zatkane pory
  • infekcje bakteryjne

Wilgoć i resztki kosmetyków to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Dbaj o swoje akcesoria do makijażu, a tym samym o swoją cerę, bardzo dokładnie czyszcząc je po każdym użyciu.

Czym myć pędzle i gąbeczki do makijażu?

Do czyszczenia pędzli i gąbeczek najlepiej używać produktów pielęgnacyjnych, takich jak:

  • płyn micelarny

    jak czyścić pędzle i gąbeczki do makijażu
    fot. pexels.com
  • szare mydło
  • szampon dla dzieci
  • antybakteryjne mydło
  • olejki i oleje

Tak naprawdę wybór jest duży. Najlepiej sprawdzą się produkty z delikatnym i naturalnym składem, jednak dużo kobiet używa do czyszczenia pędzli płynu do mycia naczyń albo zwykłego szamponu do włosów. Ważne, żeby nie używać do tego produktów, które mogą podrażnić lub uczulić skórę.

Jak myć pędzle do makijażu?

Sposobów mycia pędzli jest wiele. Zacznijmy od najważniejszych zasad mycia pędzli:

  • czyść je delikatnie – nie szarp włosia, nie pocieraj mocno, nie wyciskaj na siłę – pozwoli to uniknąć zniszczenia delikatnego włosia i pędzle posłużą Ci jeszcze przez długi czas.
  • nie susz pędzli na grzejniku – może to spowodować napuszenie, a tym samym zniszczenie, włosia.
  • nie susz pędzli na słońcu ani za pomocą suszarki – powód jest taki sam jak wyżej.
  • daj im wyschnąć samoistnie – odłóż je i poczekaj, to pozwoli im zachować swój wygląd i włosie nie ulegnie zniszczeniu.
jak myć pędzle do makijażu?
fot. pexels.com

Sposób 1 – moczenie

To najszybszy i najprostszy sposób mycia pędzli, jednak nie najdokładniejszy. Zamocz pędzle w wybranym kosmetyku rozpuszczającym tłuszcze i zanieczyszczenia, na przykład w płynie micelarnym, na około 30 minut. Po upływie tego czasu wyciągnij pędzle i daj im swobodnie i samoistnie wyschnąć. Ten sposób gwarantuje nam, że włosie nie zostanie w żaden sposób uszkodzone i pędzle po wyschnięciu wrócą do swojego naturalnego kształtu i gęstości.
Do tej metody dobrze sprawdzi się również płyn do mycia naczyń i szampon.

Sposób 2 – mycie na mokro

Kolejnym sposobem jest ręczne mycie włosia. Możesz użyć do tego szarego mydła, szamponu albo płynu do mycia naczyń. 

Mycie szarym mydłem: zamocz mydło w małej miseczce z wodą, następnie zamocz tam włosie pędzla i bardzo delikatnie pocieraj, żeby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.
Szare mydło nie tylko dobrze usuwa zanieczyszczenia, ale działa również przeciwbakteryjnie.

Mycie szamponem i płynem do mycia naczyń: możesz zrobić wszystko tak samo jak z szarym mydłem, czyli rozpuścić kosmetyk w wodzie i w powstałym roztworze umyć pędzle. Możesz też nanieść kosmetyk bezpośrednio na włosie, bez rozpuszczania w wodzie, a następnie delikatnie wcierać go we włosie. Kiedy powstanie zabarwiona resztkami kosmetyków piana, spłucz ją wodą. Powtarzaj czynność tak długo, aż piana będzie czysta. Do kosmetyku, którym czyścisz pędzle, możesz dodać oliwę z oliwek, olejek pielęgnacyjny albo olej kokosowy, które pomogą rozpuścić tłuste substancje zaschnięte na włosiu. Płyn do mycia naczyń jak żaden inny środek oczyści włosie z tłuszczu, brudu i zastygłych osadów.

Czyszcząc pędzle na mokro musisz być ostrożna. Tak jak pisaliśmy wyżej, nie należy ich mocno pocierać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie włosia. Rób wszystko delikatnie i z wyczuciem.

Sposób 3 – mycie na sucho 

Jeśli lubisz gotowe produkty, możesz użyć do czyszczenia pędzli specjalnych płynów antyseptycznych. Występują najczęściej w sprayu, którym wystarczy spryskać włosie i gotowe. Nie musisz już myć pędzli na mokro – płyn antyseptyczny eliminuje wszelkie drobnoustroje i dodatkowo zapobiega podrażnieniom skóry. 

Jeśli zależy Ci na dokładnym umyciu pędzli, możesz zainwestować w specjalne przyrządy do czyszczenia pędzli, np. paletę z wypustkami. Wówczas procedura jest taka sama – czyścisz pędzle na mokro, ale z pomocą specjalnych akcesoriów.

Jak myć gąbeczki do makijażu?

Do czyszczenia gąbeczek możesz użyć takich samych produktów, co do czyszczenia pędzli. Proces czyszczenia bardzo się nie różni, jednak mycie gąbeczek jest łatwiejsze. Istnieje bardzo dużo sposobów czyszczenia gąbeczek. Przedstawimy Ci kilka z nich.

jak myć gąbeczki do makijażu?
fot. pexels.com

Sposób 1 – szampon

Włóż gąbeczkę do małej miseczki, dodaj pół szklanki wody i podgrzewaj w mikrofali przez około 30 sekund. Kiedy gąbeczka wystygnie wyczyść ją za pomocą szamponu. Wyciskaj z niej pianę i płucz wodą, powtarzaj tak długo, aż piana będzie czysta.

Sposób 2 – płyn do mycia naczyń

Nałóż płyn do mycia naczyń na gąbeczkę i wgniataj go, następnie wyciskaj zabrudzoną resztkami kosmetyków pianę. Tak samo jak w sposobie szamponem – spłucz pianę i powtarzaj czynność aż piana będzie czysta.

Sposób 3 – mydło 

Natrzyj gąbeczkę szarym mydłem lub innym wybranym mydłem, najlepiej o delikatnych i pielęgnacyjnych właściwościach. Rób to nad umywalką, pod strumieniem wody. Następnie wykonuj wszystkie czynności tak samo jak w powyższych sposobach.

Sposób 4 – olej kokosowy

Jest to osobiście mój ulubiony sposób. Przygotuj małą miseczkę i wsyp do niej łyżeczkę sody oczyszczonej, łyżkę oleju kokosowego i płyn do mycia naczyń, według uznania. Całość podgrzewaj przez około 10 sekund w mikrofali. Powinna powstać mieszanka o konsystencji pianki. Namocz w niej gąbeczkę i ugniataj, wyciskaj z niej pianę. Kiedy gąbeczka będzie już czysta – wypłucz ją pod wodą. Płyn do mycia naczyń bardzo dokładnie usunie wszelkie zanieczyszczenia, a olej kokosowy pomoże pozbyć się tłuszczów, dodatkowo działając pielęgnacyjnie i przeciwbakteryjnie. 
Olej kokosowy możesz oczywiście zastąpić oliwą z oliwek lub wybranym pielęgnującym olejkiem, jednak polecam używanie oleju kokosowego, ponieważ ma on wiele cennych właściwości, o których możesz przeczytać tutaj: Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo nakładać podkład?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here