Tylko szeptem… – poznaj Lublin

Kiedy wchkaplicaodzi się do Archikatedry Lubelskiej zewsząd otacza nas niezwykłe malarstwo. Malarstwo iluzjonistyczne. Można to trochę porównać do dzisiejszego filmu 3d, stworzonego jednak w XVIII wieku na ścianach i sklepieniu owej świątyni. Święci, ornamenty i różne detale, kolumny i zasłony zdają się wychodzić ze ścian, naprzeciw nam…

Ja jednak zapraszam dalej, bo już tylko kilka kroków dzieli nas od wyjątkowej (również z malarstwem iluzjonistycznym) zakrystii akustycznej. Wystarczy pokierować się do samego końca prawą nawą, przejść przez drewniane drzwi, i kiedy znajdziemy się już na korytarzu, skręcić na lewo (znów przez drzwi) – to tu znajduje się zakrystia akustyczna, która swą nazwę zawdzięcza właśnie niezwykłej akustyce panującej w jej wnętrzu.

By się o tym przekonać trzeba stanąć w jednym z rogów ściany, i nie odwracając się za siebie wypowiedzieć szeptem jakieś zdanie do osoby, która w taki sam sposób zajęła przeciwległy róg zakrystii (dlatego na zwiedzanie trzeba zaprosić przynajmniej jedną osobę). Co się wtedy dzieje? Osoba do której mówimy, słyszy nasz głos („płynący” po sklepieniu), tuż za swoimi plecami! Co ciekawe w ścianach nie ma żadnych głośników, a zjawisko to tłumaczą prawa fizyki!

Nie jest to jednak jedyna niezwykłość w tym miejscu. Podobnie jak i wnętrze kościoła, tak i zakrystia została ozdobiona malarstwem iluzjonistycznym. To tu można wykonać jeszcze jedno doświadczenie – spójrzcie na sklepienie np. na kolumny, a następnie – ciągle patrząc na wybrany punkt – przejdźcie kilka kroków w lewo, kilka kroków w prawo, a wtedy…, ach nie będę zdradzać – po prostu musicie odwiedzić zakrystię akustyczną, a następnie udać się do skarbca – przepiękne iluzjonistyczne sklepienie, skrupulatnie haftowane ornaty, złote kielichy ze szlachetnymi kamieniami, niezwykle bogate monstrancje – który znajduje się tuż obok!

Informacje praktyczne:

Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10

Godziny otwarcia:

Zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty otwarte od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 16.00

Ceny biletów:

– Zakrystia akustyczna i skarbiec: 2 zł ulgowy/3 zł normalny
– Zakrystia akustyczna, skarbiec i krypty: 3 zł ulgowy/4 zł normalny

Uwaga – w trakcie nabożeństw zakrystia akustyczna nie jest udostępniana do zwiedzania! Również w sobotę, kiedy odbywają się śluby zakrystia może być otwarta krócej.

Autorem tekstów jest:

Krajka Biuro Turystyki Kulturowej w Lublinie
www.krajka-lublin.pl

zdjęcie pochodzi ze strony: www.spacerpopolsce.pl

Podziel się