cellulit w ciąży
fot. pexels.com

Cellulit w ciąży jest bardzo powszechnym problemem. Szacuje się, że doświadcza go około 60-80% przyszłych mam. Dlaczego powstaje, jak mu zapobiegać i jak się go pozbyć? Poznaj nasze wskazówki!

Cellulit w ciąży

Przyglądając się sobie w lustrze w trakcie ciąży, zauważysz, że niektóre części ciała będą istotnie się zmieniać. Ciąża jest stanem, który bardzo wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu i wygląd naszego ciała. Rozstępy i cellulit to jedne z najczęściej występujących niepożądanych skutków ciąży. Jednak podobnych skutków jest znacznie więcej.
Zobacz: Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Czym jest cellulit?

Mówiąc prosto – cellulit to tak zwana „skórka pomarańczy” pojawiająca się na skórze. Innymi słowy jest to zaburzenie w budowie skóry, objawiające się małymi guzkami i zagłębieniami w skórze.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

cellulit po ciąży
fot. pexels.com
  • cellulit wodny (twardy)
  • cellulit tłuszczowy (miękki)

Dlaczego w czasie ciąży pojawia się cellulit?

Cellulit w ciąży pojawia się bardzo często. Przyszłe mamy są bardzo narażone na powstanie cellulitu, jeśli wcześniej go nie miały. W innym przypadku cellulit stanie się jeszcze bardziej widoczny. Dlaczego tak się dzieje?

Cellulit wodny

Powstaje, ponieważ organizm kobiety podczas ciąży zatrzymuje dużą ilość płynów ustrojowych i wody w organizmie. W związku z tym płyny mogą zostać zatrzymane nierównomierne w poszczególnych obszarach ciała, co poskutkuje wystąpieniem cellulitu wodnego.

Cellulit tłuszczowy

Powstaje natomiast w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Mówiąc dokładniej – w krwi ciężarnej kobiety krąży bardzo duża ilość estrogenów, które wpływają na to, że ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne. W konsekwencji w tkance podskórnej pojawiają się obrzęki, co skutkuje uciskiem, który sprawia, że komórki tłuszczowe nie dostają wystarczającej ilości tlenu, gromadzą więcej tłuszczu, a wtedy pojawia się cellulit. Skomplikowane, prawda?
Kolejny powód powstawania cellulitu w ciąży jest bardzo prosty – brak ruchu, niezdrowa dieta i co za tym idzie, dodatkowe kilogramy. 

W którym miesiącu ciąży pojawia się cellulit?

Przyszłe mamy zazwyczaj doświadczają cellulitu około 6 miesiąca ciąży.

Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu?

Jeśli nie chcesz zmagać się z nieestetycznym problemem efektu skórki pomarańczy na ciele, musisz odpowiednio dbać o swoje ciało przez cały okres trwania ciąży. Większość zasad, które opisaliśmy w poradniku Rozstępy – jak się ich pozbyć?, jest ważna również w przypadku cellulitu. Zachęcamy do przeczytania.

1. Odpowiednia dieta

jak pozbyć się cellulitu
fot. pexels.com

Odpowiednia dieta jest ważna przez cały okres trwania ciąży.
Odżywaj się zdrowo,
 unikaj cukru, zamiast niego używaj wybranych dietetycznych zmienników, które są w podobnym stopniu słodkie, a posiadają dużo mniej kalorii bądź nie posiadają ich wcale. Dodatkowo spożywaj produkty pełnoziarniste, chude mięso i pij 2,5 litra wody dziennie.
Więcej o tym co należy jeść, a czego unikać w trakcie ciąży, przeczytasz tutaj: Dieta przyszłej mamy – co jeść w ciąży?

2. Aktywność fizyczna 

Jeśli nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych – wychodź na długie spacery, wybierz się na basen, uprawiaj gimnastykę dla ciężarnych kobiet.

3. Wykonuj masaże antycellulitowe

Stosuj kosmetyki antycellulitowe, nakładaj je na skórę i masuj, możesz użyć do tego specjalnych przyrządów służących do masażu albo szorstkiej rękawicy.

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit ciężko zwalczyć. To długotrwały proces, który wymaga od nas przede wszystkim konsekwentności i systematyczności.
Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc nam w walce z cellulitem:

Masaże antycellulitowe 

Istnieje bardzo dużo rodzajów masażu, które mają pomóc zwalczyć cellulit. Wypróbuj ich.

Kremy antycellulitowe

Codziennie stosuj kremy mające zwalczać cellulit, dostaniesz je bez problemu w drogeriach i każdej aptece.

Medycyna estetyczna

W ostateczności możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów u specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here